more_horiz

Czego przykład Wisły Kraków nauczy inne polskie kluby? "To może być pewnego rodzaju czerwona lampka"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 18:20
Wisła Kraków zmaga się z ogromnymi problemami. Zadłużona na kilkadziesiąt milionów złotych "Biała Gwiazda" walczy o ligowy byt - o tym, jak wygląda sytuacja w jednym z najbardziej zasłużonych polskich klubów w "Debacie Jedynki" opowiadali Andrzej Janisz i Tomasz Włodarczyk.
Audio
  • Andrzej Janisz i Tomasz Włodarczyk o problemach Wisły Kraków (Debata Jedynki)
Tomasz Włodarczyk i Andrzej Janisz w Debacie Jedynki
Tomasz Włodarczyk i Andrzej Janisz w "Debacie Jedynki"Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Sprawą Wisły Kraków żyje cała piłkarska Polska. 3 stycznia Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zdecydowała się zawiesić licencję klubu na grę w Ekstraklasie. Powodem była niejasna sytuacja prawna oraz liczne naruszenia postanowień Podręcznika Licencyjnego. W tym momencie nie wiadomo, czy "Biała Gwiazda" przystąpi do ruszającej w lutym rundy wiosennej sezonu 2018/19. 

Część wątpliwości zdołano wyjaśnić, ale licencja pozostaje zawieszona, a klub musi przedstawić wiarygodne informacje finansowe i prognozę finansową na resztę sezonu. Trwa też śledztwo prokuratury, dotyczące tego, czy poprzednie władze Towarzystwa Sportowego Wisła i Wisły Kraków SA dopuściły się nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków od sierpnia 2016 do 31 grudnia 2018 roku.

- Podobnych przykładów w nie tak długim odstępie czasu mieliśmy wiele, Wisła jest kolejnym. "Biała Gwiazda" musi uporządkować sprawy administracyjne, znaleźć pieniądze na bieżącą działalność, a po dzisiejszym spotkaniu przedstawić prognozę finansową na to, że klub może funkcjonować do końca sezonu na normalnych zasadach. Wtedy licencja zostanie odwieszona - mówił Tomasz Włodarczyk.

Andrzej Janisz podkreślał, że to, co stało się w Wiśle, może wiele nauczyć inne krajowe zespoły. - Wisła nie jest jedynym klubem w Polsce, który ma długi, Wisła nie jest jedynym klubem w Polsce, który ma problemy z przejmowaniem przez grupy przestępcze. Chodzi o to, żeby jej przykład pokazał, jak się przed tym bronić. To może być pewnego rodzaju czerwona lampka, która mówi "nie róbmy tak, bo skończy się jak w przypadku krakowskiego klubu" - powiedział dziennikarz radiowej Jedynki.

Skąd wziął się optymizm, związany z inwestorami, którzy okazali się niegodni zaufania? Dlaczego właściciele klubów tak często mają problemy z racjonalnym postrzeganiem piłkarskiego biznesu? W którym momencie rozpoczęły się problemy Wisły Kraków i kto odpowiada za degrengoladę, która doprowadziła do obecnej sytuacji? Zapraszamy do posłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Andrzej Janisz (komentator i dziennikarz sportowy radiowej Jedynki), Tomasz Włodarczyk (dziennikarz "Przeglądu Sportowego")

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 17.29

ps/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wisła Kraków - od najlepszego polskiego klubu XXI wieku na skraj przepaści [KALENDARIUM]

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:45
Za czasów Bogusława Cupiała Wisła Kraków rozkwitała, dominując na krajowym podwórku i walcząc w europejskich pucharach. W ostatnich latach trwał proces, który musiał zakończyć się tragicznie. Jak doszło do upadku "Białej Gwiazdy"?
rozwiń zwiń