X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kolejny zakręt w stosunkach Polski i Izreala

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 18:54
Polska zrezygnowała z udziału w szczycie Grupy Wyszehradzkiej, który miał się odbyć w Jerozolimie. Do Izraela nie pojechali premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. To reakcja na słowa premiera Benjamina Netanjahu, który na niedawnej Konferencji Bliskowschodniej.
Audio
  • Przyszłość relacji polsko-izraelskich (Debata Jedynki)
Beniamin Netanjahu
Beniamin NetanjahuFoto: EPA/JIM HOLLANDER

To reakcja na słowa pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który powiedział w niedzielę, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi rządu Izraela Benjaminowi Netanjahu: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela - dop. Red.), któremu Polacy zamordowali ojca, >Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki<. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Solidaryzując się z Polską pozostali członkowie Grupy Wyszehradzkiej również wycofali się z udziału w szczycie, ale do Izraela polecieli, żeby wziąć udział - jak to określono - w rozmowach dwustronnych.

- Wydaje się, że na tym szczycie najbardziej zależało premierowi Węgier Orbanowi, przynajmniej tak wynika z informacji, które pojawiają się w polskich mediach - mówi dr Paweł Kowal. Podkreśla, że Orban i Netanjahu mają podobne widzenie wielu kwestii, a w Izraelu szef węgierskiego rządu chce znaleźć sojusznika w walce z Georgesem Sorosem. Jego zdaniem, działania partnerów z GW powinny pójść dalej, na przykład powinna zostać obniżona ranga delegacji.

Dr Sławomir Dębski wskazuje, że premierowi Izraela mogą zostać postawione zarzuty korupcyjne. - Ze smutkiem należy stwierdzić, że w otoczeniu premiera Netanjahu uznano, że na resentymentach polskich można zbić jakiś kapitał polityczny - zauważa ekspert.

Czy media węgierskie poświęcają dużo czasu odwołanemu szczytowi w Izraelu, a także stosunkom z Izraelem? Jakie są perspektywy dalszych relacji polsko-żydowskich?

Posłuchaj całej debaty.

Paweł Kowal (L) i Sławomir Dębski (P) Paweł Kowal (L) i Sławomir Dębski (P)

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski 

Goście: dr Sławomir Dębski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Paweł Kowal (Polska Akademia Nauk), Maciej Szymanowski (profesor Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 17.24

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o polsko-izraelskim konflikcie: to ma kontekst polityczny

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 14:05
- Konferencja (bliskowschodnia - red.) była dosyć nieklarowna, jeśli chodzi o wnioski, które z niej wypływają. Postanowiono wyciszyć rolę tej konferencji i skierowano uwagę na inne rzeczy, które by potrafiły swoją mocą przykryć to wydarzenie – mówił o konflikcie dyplomatycznym między Polską a Izraelem prof. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy Żydzi: stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też nas

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 16:25
"Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa Sprawiedliwych i nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią" - napisano w oświadczeniu podpisanym przez Monikę Krawczyk, przewodniczącą ZGWŻ, i Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komitet Żydów Amerykańskich: trzeba uważać na słowa i nie pozwolić na eskalację napięć

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 17:21
Dyrektor wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) David Harris wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym podkreślił, że Polska i Izrael zbudowały dobre relacje, trzeba jednak nadal uważać na słowa i nie pozwolić, by pojedyncze incydenty prowadziły do eskalacji napięć.
rozwiń zwiń