X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Debata Jedynki. Co dalej z reparacjami wojennymi Niemiec wobec Polski?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 19:19
Wzrasta liczba krajów, które domagają się od Niemiec reparacji wojennych. Do Polski i Grecji dołączyły Kraje Bałtyckie. Tymczasem w niemieckim dzienniku "Die Welt" ukazał się artykuł, w którym autor ostrzega, że wypłata odszkodowań może spowodować fatalne skutki w przyszłości. Na antenie Jedynki dyskutowali na ten temat: Ryszard Czarnecki (PiS), Tomasz Jaskóła (Kukiz’15) i Sebastian Wierzbicki (Koalicja Europejska – SLD).
Audio
  • Reparacje wojenne Niemiec wobec Polski (Debata Jedynki)
, 1944 .
Варшава, 1944 г. Мірнае насельніцтва падчас паўстання супраць гітлераўскіх акупантаўFoto: PAP/CAF

Według gazety spory o reparacje mogą doprowadzić do wzrostu niechęci wobec pracowników Polski w RFN. Dziennik jest również przekonany, że wypłata "fantastycznych sum" zaszkodziłaby nie tylko Niemcom, ale również krajom domagającym się odszkodowań. Podaje tu przykład wojny prusko-francuskiej z 1871 r., po której Otto von Bismarck zażądał od Paryża odszkodowania w wysokości 5 mld franków w złocie, co w krótkiej perspektywie doprowadziło do przegrzania koniunktury w zjednoczonych Niemczech, a w dłuższej - do pogłębienia nienawiści między dwoma narodami i wybuchu I wojny światowej w 1914 r.

warszawa nac 1200.jpg
"Die Welt": przez reparacje Polacy stracą możliwość zarobkowania w Niemczech

Tomasz Jaskóła (Kukiz’15) powiedział, że kwestia reparacji wojennych jest skomplikowanym problemem, ale widać tu progres w działaniu Niemiec. - Do niedawna jakiekolwiek podnoszenie przez Polskę głosu w sprawie reparacji było wyśmiewane, a teraz jest już przynajmniej opisywane - zaznaczył. Przypomniał, że nasz kraj otrzymał od rządu niemieckiego odszkodowanie, ale w małej kwocie. - Polska część tej wypłaty stanowiła tylko 2 proc. z 71,2 mld dolarów - podkreślił.

Według Ryszarda Czarneckiego (PiS) dobrze się stało, że sprawa reparacji zaczyna stawać się sprawą międzynarodową. Europoseł odnosząc się do publikacji "Die Welt" podkreślił, że jest bardzo histeryczna. – I bardzo emocjonalna. To, że pojawiła się w polskiej wersji "Deutsche Welle", nie było przypadkiem. Ona miała być zauważona. Według mnie to dobrze, bo lepiej jest, gdy Niemcy o tej kwestii mówią, niż mieliby ją przykrywać całunem śmierci - stwierdził, ale zaznaczył, że Niemcy jego zdaniem przeszli do kolejnej fazy, jeśli chodzi o stosunek Berlina do reparacji. - Jest nią faza straszenia, że mogą one rozpętać III wojnę światową i dokonać unicestwienia Unii Europejskiej. A to są bajki - powiedział.

Zdaniem Sebastiana Wierzbickiego (Koalicja Europejska – SLD) przedstawiona w artykule "Die Welt" teza o tym, że może nam grozić kolejna wojna, jest daleko posunięta. - Autorzy artykułu tutaj się mylą. Zresztą przesłanie publikacji jest takie, że kiedy w Niemczech do władzy dojdzie lewica i partia Zielonych, to Polsce mogą być wypłacone reparacje. Uważam więc ten tekst za element kampanii wyborczej u naszych zachodnich sąsiadów – stwierdził Sebastian Wierzbicki. - Z moralnego punktu widzenia reparacje nam się należą. Jesteśmy krajem, który w wyniku II wolny światowej został najbardziej pokrzywdzony przez nazistowskie Niemcy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń 

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Tomasz Jaskóła (Kukiz'15), Sebastian Wierzbicki (Koalicja Europejska)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 18.04

bb/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: media niemieckie nerwowo reagują na sprawę roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 12:25
Już nie tylko Polska i Grecja, ale także kraje bałtyckie domagają się reparacji od Niemiec. Przed drastycznymi skutkami roszczeń ostrzega niemiecki "Die Welt". Zdaniem gościa PR24, europosła Ryszarda Czarneckiego, "niemiecka strona emocjonalnie reaguje na sprawę roszczeń", bo nie udało się jej tej kwestii "przemilczeć i wyśmiać".
rozwiń zwiń