X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Debata Jedynki". Czy Amerykanie są gwarantem bezpieczeństwa w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:44
Czy każde zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest korzystne dla naszego bezpieczeństwa? Dlaczego Polsce tak zależy na tym, by stacjonowała u nas duża liczba żołnierzy USA? M.in. na te pytania odpowiadali goście "Debaty Jedynki": przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Jacek Żalek, poseł PO Marcin Święcicki i Filip Seredyński, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Audio
  • Czy każde zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest korzystne dla naszego bezpieczeństwa? (Debata Jedynki)
Od lewej: Marcin Święcicki, Filip Seredyński, Jacek Żalek i Marek Mądrzejewski
Od lewej: Marcin Święcicki, Filip Seredyński, Jacek Żalek i Marek MądrzejewskiFoto: PR/Jedynka

W środę prezydent Andrzej Duda rozpocznie kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Białym Domu w Waszyngtonie spotka się z głową amerykańskiego państwa Donaldem Trumpem, z którym będzie rozmawiał m.in. o zwiększeniu wojsk USA w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie. Jak niedawno powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, porozumienie to ma zawierać ogólną deklarację polityczną mówiącą o charakterze wzajemnych sojuszniczych zobowiązań i gwarancji, jakich sobie udzielamy w ramach systemu NATO, a także szczegóły dotyczącą stworzenia w naszym kraju tzw. Fortu Trump.

jacek czaputowicz 1200 pap.jpg
Szef MSZ o wizycie prezydenta w USA: liczymy na podpisanie umowy

Jacek Żalek, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, zaznaczył, że mocno zależy nam na większej obecności amerykańskich żołnierzy, bo polska armia jest wciąż w odbudowie. – Będąc w Układzie Warszawskim mieliśmy ograniczone możliwości budowania swojego bezpieczeństwa militarnego. Teraz mamy możliwość stworzenia armii, która będzie służyła naszym, a nie moskiewskim interesom, i która będzie korzystać z najnowocześniejszej technologii - powiedział. Dodał, że jedną z kwestii zabiegania o wojska USA jest ta, że będziemy korzystać z osiągnięć i dorobku Stanów Zjednoczonych. - Amerykanie są też gwarantem tego, że sojusz NATO nie zawiedzie. Kiedy zwiążemy ich paktami i obecnością ich żołnierzy nad Wisłą, będziemy mieli pewną rękojmię - podkreślił.

Zdaniem Marcina Święcickiego, posła PO, każde zwiększenie militarnego zaangażowania ze strony Europy czy Stanów Zjednoczonych na polskich ziemiach jest jak najbardziej wskazane. - Jesteśmy w NATO, a to największy sojusz obronny na świecie. Artykuł piąty Paktu Północnoatlantyckiego mówi, że kiedy dany kraj zostanie zaatakowany, to wszystkie inne należące do tego paktu występują solidarnie w jego obronie i użyją takich środków, jakie uznają za stosowne. Tym samym nie oznacza to, że gdyby np. na nas najechali Rosjanie, to natychmiast mamy wojnę atomową. Uważam więc, że lepiej mieć u siebie dużą liczbę amerykańskich żołnierzy - zaznaczył parlamentarzysta, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone.

- Teraz cała praca, którą powinniśmy włożyć w tej sprawie, powinna polegać na doprowadzeniu projektów militarnych z USA do skutecznego zakończenia - podkreślił Filip Seredyński, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w sekcji obronność i bezpieczeństwo. Odniósł się do sfinalizowania w niedługim czasie zakupu przez Polskę sprzętu wojskowego. – Współpraca polityczna i militarna wiąże się także ze współpracą przemysłową. Systemy uzbrojenia są skomplikowane i często do ich produkcji przykłada się kilkadziesiąt firm, pochodzących z różnych państw. To też są pewne czynniki, które spajają sojusz - przypomniał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jacek Żalek (przewodniczący klubu parlamentarnego PiS), Marcin Święcicki (poseł PO), Filip Seredyński (członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w sekcji obronność i bezpieczeństwo)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 18.07

bb/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bielan: Komisja Sił Zbrojnych USA wyraża poparcie dla zwiększonej obecności wojsk na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 11:17
- Amerykańska Komisja Sił Zbrojnych wyraziła poparcie dla zwiększenia trwałej obecności amerykańskich sił zbrojnych w Polsce. Być może do końca września będziemy mieć decyzję w tej sprawie - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata dnia. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. "Oczekujemy, że Fort Trump zacznie się materializować"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:24
- Zapowiedzi dotyczące wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA budują atmosferę. Wszyscy oczekujemy, że Fort Trump zacznie się materializować - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Gościem debaty był również Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń