X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata Jedynki. A. Soboń: luka VAT-owska to 262 mld zł, które Polska straciła

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:59
- Postawienia przed Trybunałem Stanu jest kwestią symboliczną. Osoby, które dopuściły się tak gigantycznego wycieku pieniądza z polskiego budżetu, powinny stanąć przed oceną sądową – powiedział o postulatach komisji śledczej ds. VAT Artur Soboń (PiS). O aferze i postępowaniu komisji ją wyjaśniającym rozmawiali również Maciej Konieczny (Razem) oraz Piotr Apel (Kukiz’15).
Audio
  • A. Soboń: luka VAT-owska to 262 mld zł, które Polska straciła (Debata Jedynki
Ewa Kopacz, Donald Tusk, Jan Vincent Rostowski, Mateusz Szczurek
Ewa Kopacz, Donald Tusk, Jan Vincent Rostowski, Mateusz SzczurekFoto: Shutterstock; 360b/shutterstock; Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews; mat. pras. Ministerstwa Finansów

komisja-VAT-pap-1200.jpg
Projekt raportu komisji ds. VAT: Trybunał Stanu dla D. Tuska, E. Kopacz

- Projekt raportu z prac sejmowej komisji ds. VAT rekomenduje postawienie przed Trybunałem Stanu premierów: Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów: Vincenta Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka. - powiedział na posiedzeniu komisji śledczej jej przewodniczący, Marcin Horała. Podczas posiedzenia komisji przedstawił przygotowany przez siebie projekt raportu końcowego z jej prac. W "Debacie Jedynki" dyskutowano między innymi o aferze VAT oraz postulacie odpowiedzialności polityków przed Trybunałem Stanu.

Artur Soboń (PiS) wyjaśnił, że chodzi o 262 miliardy złotych, które Polska straciła w wyniku działań ówczesnych premierów i ministrów finansów. Dodał, że luka VAT-owska to nie są fikcyjne lub szacunkowe pieniądze, to faktyczne pieniądze, które zostały wyłudzone z polskiego systemu podatkowego. - Na to było przyzwolenie ze strony premiera Tuska i premier Kopacz oraz ministrów finansów - podkreślił polityk PiS.

Maciej Konieczny (Razem) podkreślił, że skala unikania opodatkowania VAT i wyprowadzania funduszy z budżetu państwa była tak ogromna, że wymaga wyjaśnienia i poniesienia odpowiedzialności karnej i politycznej przez osoby odpowiedzialne. Zastrzegł jednak, że konieczne jest znalezienie bezpośrednich powiązań polityków z grupami przestępczymi, które zajmowały się kradzieżą. - To powinno być przedmiotem działań prokuratury i tacy politycy powinni ponieść odpowiedzialność karną - dodał gość Debaty. - To zaniedbanie ogromne, to wiemy na pewno, musi być nagłaśniane, tak żeby wyborcy mogli sami ocenić działanie polityków w tej kwestii - powiedział odnosząc się do odpowiedzialności politycznej. Wyraził także wątpliwość, czy instytucja Trybunału Stanu nie będzie wykorzystywana w walce PO i PiS.

Piotr Apel (Kukiz’15) za nieszczęście uważa wątpliwości, co do instytucji państwa. - Trybunał Stanu powinien być przejrzysty i taki, co do którego nie mamy wątpliwości i jako taki powinien być narzędziem stosowanym dużo częściej. Uważam, że skierowanie sprawy do Trybunału Stanu to nie wyrok, to raczej jak zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - ocenił polityk. - Marzy mi się, by Trybunał Stanu był dużo częściej wykorzystywany. W rozwoju demokracji wyobrażam sobie sytuację, kiedy obywatele zbierając np. pół miliona podpisów, mogliby skierować sprawę danego polityka do Trybunału Stanu - powiedział polityk Kukiz’15.

Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki".

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń 

Goście: Artur Soboń (PiS), Maciej Konieczny (Razem), Piotr Apel (Kukiz’15)

Data emisji: 26.08.2019

Godz. emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt raportu komisji ds. VAT: Trybunał Stanu dla D. Tuska, E. Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:10
Szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała w swoim projekcie raportu z prac komisji zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu b. premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, oraz b. ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 15:59
Skala zjawiska godziła w bezpieczeństwo ekonomiczne państwa; osoby, na których ciążyły konstytucyjne obowiązki z sposób rażący ich nie dopełniły - powiedział szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS), kończąc w poniedziałek prezentację projektu raportu z jej prac. 
rozwiń zwiń