X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W. Bernacki ws. protestów wyborczych: zachowanie G. Schetyny w Strasburgu niezrozumiałe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 19:05
- Kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest zachowanie Grzegorza Schetyny, który wyjeżdża do Strasburga i tam zwraca się z jednej strony do przewodniczącej zgromadzenia parlamentarnego, a z drugiej strony do sekretarza generalnego Rady Europy o interwencje w sprawie protestów wyborczych PiS - mówił poseł Włodzimierz Bernacki w "Debacie Jedynki". Gościem Programu Pierwszego był również senator Marek Borowski.
Audio
  • W. Bernacki: każdy ma prawo złożyć protest wyborczy (Debata Jedynki)
Debata Jedynki. Od lewej Antoni Trzmiel, Marek Borowski, Włodzimierz Bernacki
Debata Jedynki. Od lewej Antoni Trzmiel, Marek Borowski, Włodzimierz Bernacki Foto: Screenshot/Polskie Radio

Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 73 protesty wyborcze. Wśród nich znajduje się także sześć protestów Prawa i Sprawiedliwości oraz trzy protesty Koalicji Obywatelskiej. Politycy opozycji zarzucają PiS-owi próbę podważenia wyników wyborów. Równocześnie twierdzą, że ich protesty są w pełni uzasadnione. Na ten temat dyskutowali w "Debacie Jedynki" Włodzimierz Bernacki, poseł i nowo wybrany Senator Prawa i Sprawiedliwość oraz Marek Borowski, ponownie wybrany senator Koalicji Obywatelskiej.

sąd najwyższy 1200 f.jpg
Do Sądu Najwyższego wpłynęły 73 protesty wyborcze złożone przez pięć komitetów

Prawo do protestów wyborczych

- Kodeks wyborczy bardzo wyraźnie mówi o tym, że zarówno pojedynczy obywatel, jak i pełnomocnik tego czy innego komitetu wyborczego, ma prawo złożyć protest jeśli chodzi o wynik wyborów - podkreślił poseł Włodzimierz Bernacki.

- Komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej ma takie samo prawo, które przysługuje wszystkim wyborcom. Stąd zrozumiałe, że w sytuacji tej czy innej wątpliwości, taki wniosek został złożony - podkreślił.

Senator Marek Borowski stwierdził jednak, że protesty Prawa i Sprawiedliwości nie mają uzasadnienia, w przeciwieństwie do protestów Koalicji Obywatelskiej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Müller: będzie kilka istotnych zmian w rządzie, prowadzone są rozmowy w tej sprawie

- To nie jest tak, że trzeba koniecznie ponownie przeliczyć głosy, jeśli komuś się nie podoba wynik wyborów. A taki charakter mają protesty złożone przez Prawo i Sprawiedliwość. Ja przytoczę przepis kodeksu wyborczego, który mówi, że "wnoszący protest powinien sformułować zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty". W protestach, które składał pełnomocnik wyborczy PiS-u, tam zarzut jest taki, że jest więcej głosów nieważnych niż wynosi różnica między wynikami dwóch kandydatów, więc to nie jest żaden zarzut. A już dowodów żadnych nie ma - mówił polityk KO.

Poseł PiS zaznaczył, że senator KO opiera się na doniesieniach medialnych, nie znając w rzeczywistości treści protestów PiS

Interwencja w Unii Europejskiej

W sprawie protestów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości interweniował w instytucjach Unii Europejskiej przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Do tej kwestii odniósł się przyszły senator PiS-u Włodzimierz Bernacki.

- Kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest zachowanie Grzegorza Schetyny, który wyjeżdża do Strasburga i tam zwraca się z jednej strony do przewodniczącej zgromadzenia parlamentarnego, a z drugiej strony do sekretarza generalnego Rady Europy o interwencje - to też szokujące dla mnie - w sprawie takiej, że partia, która w tej chwili w Polsce posiada większość sejmową, zwróciła się z wnioskiem do sądu o zbadanie wyniku wyborów w sześciu okręgach - mówił polityk. Zaznaczył, że działania PiS-u są legalne i partia czeka na rozstrzygnięcie Sądu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Skarga PO w Radzie Europy ws. wyborów. PiS opowiada: to zagranie PR-owe

- Ja nie uważam, żeby z tego powodu trzeba było wpadać w histerię, sąd się wypowie w tej kwestii i tyle. Natomiast jest rzeczą dość zabawną, że poważna partia składa sześć protestów, które nie opierają się na niczym - skomentował to senator Marek Borowski. Jednocześnie jednak podkreślił, że można obawiać się decyzji Sądu Najwyższego, bowiem o przyjęciu lub odrzuceniu protestów wyborczych decydować ma izba wybrana przez KRS wybrany z kolei - zdaniem senatora - w sposób sprzeczny z konstytucją.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Włodzimierz Bernacki (PiS), Marek Borowski (KO)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 18.11

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: skargi w UE na zagrożenie demokracji w Polsce są obrzydliwe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 16:14
- Jeśli ktoś ma wątpliwości lub podejrzenie, że doszło do nieprawidłowości w wyborach, to jest w Polsce droga prawna z której należy skorzystać. Wyprawa z tego typu podejrzeniami do instytucji poza Polską to skandal, który zasługuje na potępienie - powiedział w Polskim Radiu 24 Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Ścigaj: Koalicja Polska została zaakceptowana

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 15:26
- Trwają dyskusje na temat nazwy nowego klubu. Na pewno pozostanie w niej "Koalicja Polska", jest pytanie czy z jakimś rozszerzeniem - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Lenartowicz: kampania wyborcza Koalicji Obywatelskiej mogła być lepsza

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:38
- Dużą uwagę przykładam do merytorycznej strony programowej i tego mi zabrakło. Nasza kampania mogła być lepsza, spójna i ze wspólnym przesłaniem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz, posłanka PO-KO, która otrzymała reelekcję. 
rozwiń zwiń