X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bogdan Klich: jak Polacy 40 lat temu, Białorusini walczą o godność, wolność i demokrację

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 20:00
- To, co przeżywaliśmy przed 40 laty w Polsce, Białorusini odczuwają na własnej skórze dzisiaj, bo oni też walczą o godność człowieka, o wolność oraz o demokrację. Te trzy wartości są tym, co spina ten polski sierpień z sierpniem białoruskim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Bogdan Klich. Gościem "Debaty Jedynki" był również senator PiS Włodzimierz Bernacki.
Protestujący Białorusini oddzieleni zasiekami od uzbrojonych sił OMON-u
Protestujący Białorusini oddzieleni zasiekami od uzbrojonych sił OMON-uFoto: PAP/EPA/STRINGER

31 sierpnia obchodzona jest w Polsce 40. rocznica powstania Solidarności i podpisania porozumień sierpniowych. Wspominane wydarzenia z 1980 roku porównywane są przez wiele osób - dziennikarzy, polityków, w tym także prezydenta i premiera, ale również zwykłych Polaków - do trwających pokojowych wystąpień na Białorusi, gdzie obywatele sprzeciwiają się autorytarnej władzy Alaksandra Łukaszenki. W "Debacie Jedynki" dyskutowali na ten temat Włodzimierz Bernacki i Bogdan Klich.

Premier Solidarność PAP-1200.jpg
Premier: tak jak Polacy w 1980 roku, Białorusini walczą o wolność, demokrację i suwerenność
Posłuchaj
26:23 PR1_MPLS 2020_08_31-18-10-58_DebataJedynki.mp3 Włodzimierz Bernacki i Bogdan Klich o Solidarności i protestach na Białorusi ("Debata Jedynki")

Senator Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich stwierdził, że nie dziwi się w żadnym stopniu porównaniom, ponieważ - jego zdaniem - nasuwają się one same przez się i są oczywiste.

- To, co przeżywaliśmy przed 40 laty w Polsce, Białorusini odczuwają na własnej skórze dzisiaj, bo oni też walczą o godność człowieka, o wolność oraz o demokrację. Te trzy wartości są tym, co spina ten polski sierpień z sierpniem białoruskim. A nad wszystkim unosi się idea Solidarności, ta, bez której nie ma wspólnego wystąpienia obywateli przeciwko jakiejkolwiek autorytarnej władzy - mówił Bogdan Klich.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Bernacki dostrzegł jednak zasadniczą różnicę między wydarzeniami z Polski roku 1980 oraz z obecnej Białorusi. Przypomniał, że ludzie, którzy organizowali Solidarność, mieli świeżo w pamięci wydarzenia z lat 1970 oraz 1976, a pamiętali także - czy dzięki przekazowi w domu, czy z własnych doświadczeń - także wydarzenia wcześniejsze - 1956 czy 1968.

Czytaj również:

- Kiedy porównamy to do tego, co dzieje się w chwili obecnej na Białorusi, to miejmy świadomość, że jednak my, Polacy, już nawet w tym okresie po II wojnie światowej mieliśmy takie ważne, istotne momenty w historii swojego narodu, które budowały tożsamość, budowały bardzo wyraźnie silny sprzeciw wobec istniejącego systemu politycznego. Stąd (...) widzimy, że te wydarzenia, z którymi mamy do czynienia w chwili obecnej na Białorusi, są wydarzeniami, które tak naprawdę - w mojej opinii - dopiero początkują pewien ruch, pewne dążenie. Ważne, że one mają miejsce, ważne, że naród białoruski powoli budzi się z marazmu i takiej bylejakości - stwierdził Włodzimierz Bernacki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Bogdan Klich (PO), Włodzimierz Bernacki (PiS)
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 18.11

jmo/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dmitrowicz: powinniśmy pamiętać o Białorusinach także w kontekście Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 14:49
- 40 lat to szmat czasu, to już perspektywa historyczna, choć bohaterowie tamtych wydarzeń jeszcze żyją, to powinno mieć przełożenie na to, co dzieje się na Białorusi. Naszym obowiązkiem jest wspieranie Białorusinów - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II Prymasa Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak rodziła się Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 14:16
40. rocznica podpisania Porozumień sierpniowych i wybuch karnawału Solidarności skłania do przemyśleń o polskiej historii. Są tacy, którzy twierdzą, że wydarzenia 1980 roku to kolejne powstanie narodowe. Na pierwszym froncie ówczesnych zmagań byli goście audycji "Gdzie jest pan Cogito" Zofia Romaszewska i Bogdan Borusewicz. Wspominają wydarzenia sprzed 40 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. rocznica porozumień sierpniowych. Prezydent i premier oddali hołd bohaterom

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 17:21
Prezydent i premier oddali hołd bohaterom Sierpnia '80. Dziś 40. rocznica podpisania w Gdańsku przez strajkujących robotników z komunistycznymi władzami liczącego 21 punktów porozumienia, które umożliwiało między innymi narodziny NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń