more_horiz

Radny PiS: błędy ws. "Czajki" popełniono także podczas kadencji Gronkiewicz-Waltz

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 19:03
- Budowa "Czajki" to lata kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wtedy popełniono błędy. Nie sprawdzono wytrzymałości materiałów, wytrzymałości konstrukcji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Grodzki, radny PiS sejmiku mazowieckiego. Gościem audycji był także radny miasta Warszawa Paweł Lech. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Mateusz Marek

Ponad 4,6 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpłynęło już do Wisły po awarii przesyłu nieczystości z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni "Czajka". To o 1 mln więcej niż przed rokiem. W sobotę miną trzy tygodnie od początku drugiej awarii kolektorów ściekowych.

Wojsko zbudowało most pontonowy, ale miasto nadal nie przepompowuje ścieków. 

Ścieki czajka 1200 free.jpg
Awaria "Czajki". Do Wisły wpadło ponad milion metrów sześciennych ścieków więcej niż rok temu

- Rury są już ułożone, trwa ich podłączanie. Natomiast komplikacje się zdarzają. One mogą być związane chociażby z tym, że została opracowana docelowa metoda przesyłu ścieków pod dnem Wisły, metoda przeciskowa. I w tej chwili prawdopodobnie nie można podłączyć rur tak samo, jak było to poprzednim razem, w najłatwiejszym miejscu - powiedział w radiowej Jedynce Paweł Lech.

Czytaj także:

Jak zaznaczył, "w tej chwili trwają rozmowy z wykonawcą, który ma wejść jak najszybciej na brzegi Wisły i dokonać przecisku nowych rur pod jej dnem". 


Posłuchaj
23:47 PR1_MPLS 2020_09_18-18-12-21.mp3 Michał Grodzki i Paweł Lech o awarii w "Czajce" (Debata Jedynki)

 

Michał Grodzki stwierdził z kolei, że "nie obarczałby za całą tę sytuację prezydenta Rafała Trzaskowskiego, chociaż jego opieszałość w niektórych momentach jest karygodna". - Nie wszystkie działania podjął w takim tempie, w jakim powinien podjąć włodarz stolicy, który ma dużo instrumentów do tego, żeby działać - podkreślił polityk. 

Stwierdził również, że budowa "Czajki" to "lata kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej urzędników, podległych jej zastępców i służb miejskich".

- Wtedy popełniono błędy wykonawcze tych urządzeń. Nie dopełniono pełnej staranności. Nie zbadano, nie sprawdzono wytrzymałości materiałów, wytrzymałości konstrukcji - powiedział Michał Grodzki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Tzmiel

Goście: Michał Grodzki (radny PiS sejmiku mazowieckiego), Paweł Lech (radny PO miasta Warszawa)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 18.11

bartos

Zobacz także

Zobacz także