more_horiz

Zakup dodatkowych szczepionek przez Niemcy. Andruszkiewicz: KE nie potrafi egzekwować zapisów umowy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 19:40
Z informacji przekazanych przez anonimowego urzędnika wynika, że Niemcy, niezależnie od umów podpisanych przez KE, zamówiły dodatkowe dawki szczepionki u producentów. Z kolei firma Pfizer wstrzymuje produkcję preparatu na kilka tygodni. Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz i Dariusz Joński, poseł KO skomentowali te informacje w Programie 1 Polskiego Radia.
Szczepionka na koronawirusa
Szczepionka na koronawirusaFoto: FORUM/REUTES/BORIS ROESSLER

moderna 1200.jpg
Prezes ARM: szczepionkę Moderny od środy otrzymają osoby z grupy zero

Rząd Niemiec podpisał latem ub.r. dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi BioNTech i CureVac ws. zapewnienia 50 milionów dawek ich szczepionek przeciw COVID-19 – wynika z dokumentu resortu zdrowia i informacji przekazanych przez anonimowego urzędnika.

Umowy, które nie zostały ogłoszone przy ich podpisywaniu, budzą kontrowersje, ponieważ rządy państw UE zgodziły się nie negocjować dwustronnych umów na dostawy z producentami szczepionek, aby uniknąć rywalizacji i zdecydowały się na wspólne zamówienia.

Tymczasem firma Pfizer zmniejsza liczbę dostarczanych dawek, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce w Puurs w Belgii, gdzie są produkowane. Przeprowadzane zmiany, jak zapewnia koncern, służą temu, by zwiększyć docelowo produkcję szczepionki do 2 mld.

Prowadzący audycję Michał Rachoń poprosił swoich o gości skomentowanie tych doniesień.


Posłuchaj
20:22 _PR1_AAC 2021_01_19-18-14-42_for_media.mp3 Adam Andruszkiewicz, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Dariusz Joński, poseł KO o problemach z dostawą szczepionki z firmy Pfizer (Debata Jedynki/Jedynka)

 

Solidarność UE

Adam Andruszkiewicz mówił, że "rozczarowujące jest nieprzygotowanie Komisji Europejskiej do egzekwowania zapisów umowy, która była negocjowana z producentami szczepionek". - Byliśmy na coś umówieni, państwa członkowskie miały obiecane konkretne dawki, do których Polska dostosowała Narodowy Program Szczepień. W czasie, kiedy mamy dostawać te szczepionki, te reguły i dostawy są zmieniane. Ta sytuacja jest dla nas bardzo zła - ocenił podsekretarz stanu w KPRM.

Polityk dodał, że to źle świadczy także o producentach. - Ogłaszanie jakichś remontów w momencie, kiedy wiadomo, że pół świata im zaufało, aby ratować swoich obywateli przed COVID-19, wydaje się dość dziwne - zauważył.

Komentując doniesienia o planowanym zakupie dodatkowych dawek szczepionki przez Niemcy, Andruszkiewicz powiedział, że "to by świadczyło o tym, że UE nie działa, że nie zdaje egzaminu w czasie kryzysu pandemicznego".

- Zastanawiamy się, czy możemy liczyć na naszych zachodnich partnerów. Jeśli w sytuacji kryzysu zdrowotnego nasi przyjaciele zachodni nie do końca zdają egzamin solidarności, to obawiam się, że w innych sprawach również mogliby go nie zdać - mówił, za przykład podając ryzyko konfliktu z Federacją Rosyjską.

1200_szczepionka_PAP.png
"Rząd podejmie decyzję, na ile będziemy trzymali się tych zasad europejskich". Prezydent o dostawach szczepionek

Remont w fabryce

Dariusz Joński stwierdził z kolei, że Unia Europejska i Komisja Europejska przechodzą obecnie test. - To, że kraje spoza UE - wiemy nawet które - same kupują dawki szczepionki i próbują zwiększać ilość, to jest oczywiste. Natomiast, jeśli jesteśmy w jednej Wspólnocie, to muszą obowiązywać wszystkich równe prawa i ja uważam, że to jest bezdyskusyjne - zaznaczył poseł KO.

Gość radiowej Jedynki dodał, że jeśli którykolwiek z krajów unijnych przekroczy ustalenia, "to będzie oznaczało pewną słabość UE". - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. W przeciwnym wypadku inne kraje również zaczną próbować dogadywać się z producentami szczepionek i wtedy faktycznie może się wdać chaos - przewidywał.

Polityk, komentując kwestię zastoju w fabryce Pfizera, przypomniał, że koncern informował, iż przeprowadza remont linii produkcyjnej, żeby zwiększyć produkcję szczepionki. - Mam nadzieję - a nie mam podstaw, by w to nie wierzyć - że to jest prawdziwa informacja - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Michał Rachoń

Goście: Adam Andruszkiewicz (podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) i Dariusz Joński (poseł KO)

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 18.10

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem