more_horiz

Pierwsze ruchy polityczne Joe Bidena. Kuźmiuk: czeka go ogromna praca

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:47
- Trzeba patrzeć realistycznie na to, co dzieje się w USA. Ameryka jest podzielona jak nigdy dotąd i wszystko wskazuje na to, że to podziały bardzo głębokie. Joe Bidena czeka ogromna praca - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Czesław Mroczek, poseł KO.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe BidenFoto: PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

Tematem audycji były pierwsze przedsięwzięcia nowego prezydenta USA Joe Bidena. - Ameryka jest podzielona jak nigdy dotąd i wszystko wskazuje na to, że to podziały bardzo głębokie. Bidena czeka ogromna praca. Natomiast odnośnie do Polski i Europy wydaje się, że będzie to kontynuacja tego, co robiła dyplomacja amerykańska pod rządami Donalda Trumpa - ocenił Zbigniew Kuźmiuk.

Joe Biden 1200 Forum.jpg
Joe Biden prezydentem USA. Repetowicz: jest szereg pilnych działań, które musi podjąć

Jego zdaniem "trzeba patrzeć realistycznie na to, co dzieje się w USA. Trump zabiegał o interesy całej Ameryki, nie tylko własnego elektoratu. On i jego zwolennicy nie wszczynali awantur. Byłemu prezydentowi należy się odrobina uczciwości w ocenie".

- Aby przegłosować impeachment, potrzeba 2/3 głosów, a tego Demokraci nie będą mieli. Mogą natomiast przegłosować jakieś postanowienie, które będzie blokowało dostęp Trumpa do stanowisk publicznych, ale jeśli zdecydują się na ten ruch, podziały w społeczeństwie się pogłębią - zwrócił uwagę europoseł. 

"Nadzieja osiągnięcia celu"

- Nowy prezydent apelował do Senatu, by przede wszystkim zająć się ważnymi kwestiami, stojącymi przed USA, a więc zwłaszcza walką z pandemią. Większość polityków amerykańskich podkreśla jednak, że naruszenia prawa muszą być rozliczane, bo to daje podstawę do wiary w prawo i demokrację. W tym kontekście nie stoi to w sprzeczności z wielkim zadaniem, jakie rozpoczęła administracja Joe Bidena - podkreślił Czesław Mroczek

epa08952150-12.png
Były doradca Trumpa: Polska powinna rozwijać kontakty z nową administracją w USA

- Zadanie dotyczące jednoczenia społeczeństwa jest trudne, ale jest nadzieja osiągnięcia celu. Donald Trump żywił się konfliktem i żył z konfliktu, a każdy dzień jego prezydentury pogłębiał podział. Teraz może się udać, bo jest powrót do podstawowych wartości stanowiących o wolnym, demokratycznym świecie - prognozował rozmówca.

Czytaj także:

Polityk zaznaczył, że "Amerykanie w dużej mierze przyczynili się do tego, że przystąpiliśmy do »wolnego świata«. W sferze bezpieczeństwa obrony narodowej ta współpraca była dobra i strategiczna. Za prezydentury Donalda Trumpa mieliśmy umowę o wzmocnionej współpracy wojskowej i nie sądzę, aby po stronie amerykańskiej nastąpiła tutaj zmiana".

Posłuchaj
23:35 PR1 (mp3) 20 styczeń 2020 18_11_19_40_for_media.mp3 Zbigniew Kuźmiuk: "Trump zabiegał o interesy całej Ameryki, nie tylko własnego elektoratu" (Debata Jedynki/Jedynka)

 

W audycji również o relacjach USA z Rosją i Chinami.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Czesław Mroczek (KO)

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 18.11

pkr

Zobacz także

Zobacz także