more_horiz

158 lat od wybuchu powstania styczniowego. "To konsolidowało Polaków wokół idei niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 18:55
- Powstanie przypomniało o tym, że państwo polskie istnieje w duszach ludzkich, że naród nie godzi się na to, aby istnieć bez własnego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gościem audycji był również dr Adam Buława z UKSW.
Uczestnicy obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Uczestnicy obchodów rocznicy wybuchu Powstania StyczniowegoFoto: PAP/Piotr Polak
branka1200.jpg
Branka - tragedia młodych konspiratorów

22 stycznia 1863 roku rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej, umocniło ono polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokolenia.

Dowiedz się więcej o Powstaniu Styczniowym, jego przebiegu i dowódcach.

Zdaniem dr Adama Buławy z UKSW "po śmierci namiestnika Paskiewicza Polacy zaczęli dopominać się o możliwości decydowania o własnym losie, a car Aleksander II zwrócił się do Polaków słowami "żadnych marzeń" i to był początek procesu powstania".

Posłuchaj
24:38 PR1_mp3 2021_01_22-18-11-06.mp3 Michał Cieślak: powstanie styczniowe konsolidowało Polaków wokół idei niepodległości (Debata Jedynki)

- Polacy zaczynają się wtedy organizować, mamy okres manifestacji patriotycznych, stan wojenny. Narasta atmosfera konfrontacji i zmiany stanu rządów. Większość społeczeństwa zaczęła uważać ten rząd zaborczy za narzucony siłą. Przewaga Rosjan była druzgocąca. Było 100 tys. Rosjan, których w każdej chwili można podwoić, a po stronie powstańczej było 20 tys. zaprzysiężonych, słabo uzbrojonych i w dużej mierze bez wojskowego doświadczenia - mówił historyk.

Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości przypomniał, że władze uznały, że żeby uspokoić nastroje, to należy aresztować młodych i wcielić ich do rosyjskiego wojska, żeby oddalić ich od granic królestwa polskiego. Atmosfera wrzała. Brankę przeprowadzono w styczniu zaledwie tydzień przed wybuchem powstania. - Była ona bezpośrednim uderzeniem w środowisko akademickie, warszawskie oraz w młodzież rzemieślniczą - mówił ekspert. 

Czytaj również:

- Rosjanie zadawali ogromne straty przede wszystkim tym oddziałom, które decydowały się wychodzić w pole. Polacy szybko zorientowali się, że należy prowadzić walkę partyzancką. Przewaga Rosjan była dziesięciokrotna, szans nie było. Powstanie przypomniało jednak o tym, że państwo polskie istnieje w duszach ludzkich, że naród nie godzi się na to, żeby istnieć bez własnego państwa. Konsolidowało Polaków wokół idei niepodległości - dodał.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Goście: dr Adam Buława (UKSW) oraz Michał Cieślak (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 18.11

dn

Zobacz także

Zobacz także