more_horiz

Koronawirus w Polsce. Jarosław Sellin: nikogo nie zostawiliśmy bez pomocy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 19:30
- Nie zgadzam się z tezą, że branża kultury przez pandemię bardzo ucierpiała. Do programu wsparcia dla całej tej branży, który w zeszłym roku  wynosił ponad 5 miliardów złotych na wszystkie działania zaplanowane w "normalnym" roku dodano 6 miliardów złotych, a więc drugie tyle - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był także Konrad Frysztak, poseł Platformy Obywatelskiej. 
Wystawa Szczukalszczyków. Bytom
Wystawa Szczukalszczyków. BytomFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Od 1 lutego po długiej przerwie z powodu lockdownu ponownie zostały otwarte galerie sztuki i muzea.  

- Dzięki temu nie mamy zjawiska bankructwa instytucji kultury. Nie słyszałem o żadnej takiej publicznej placówce, która by przestała funkcjonować. Nie mamy zjawiska masowego bezrobocia w branży kultury. Staraliśmy się o to, aby instytucje i ludzie w nich zatrudnieni przetrwali ten trudny czas do momentu, kiedy będzie można funkcjonować normalnie - podkreślił Jarosław Sellin.

Józefa Szczurek-Żelazko 1200.jpg
Była wiceminister zdrowia: przygotowywane są kolejne rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców

Jak podkreślił polityk PiS, ci, którzy nie pracują w instytucjach kultury, nie zostali sami. - Mogli liczyć na różne programy branżowe zawarte zarówno w tarczy antykryzysowej w postaci różnych zwolnień z opłat, jak i w postaci programu "Kultura w sieci", z funduszu wsparcia kultury, czy też stypendiów ministra powiększonych. Nikogo nie pozostawiliśmy bez pomocy - zaznaczył.       

Z kolei poseł Frysztak nie zgodził się z taką analizą stanu rzeczy. - Kultura to nie tylko instytucje publiczne. One sobie zawsze poradzą, bo jednostki samorządu terytorialnego udźwigną i te wydatki, które na nie spadły, w związku z tym, że nie ma spektakli, nie ma sprzedaży biletów. Kultura to również prywatny sektor. Jednostki nie zawsze mogą sobie poradzić z kryzysem - ocenił.   

 - Na pewno jest jakiś indywidualny uszczerbek w portfelach, ale nie ma sytuacji takiej, że można powiedzieć, że coś się zamknęło, czy jakiś podmiot zbankrutował - podsumował Jarosław Sellin.  


Posłuchaj
24:54 _PR1_AAC 2021_02_01-18-11-18.mp3 Posłowie o sytuacji sektora kultury w czasach pandemii ("Debata Jedynki")

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadząca: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Jarosław Sellin (PiS), Konrad Frysztak (PO) 

Data emisji: 1.02.2021

Godzina emisji: 18.11

kmp

Zobacz także

Zobacz także