more_horiz

"Pan Tadeusz" brzmiał inaczej? Odkryto nieznany rękopis!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 12:00
- Dysponowałam tylko króciutką notatką z radzieckiego pisma "Trud". Przez lata uważano ją za kaczkę dziennikarską – mówi dr Teresa Rączka-Jeziorska, która w październiku dokonała niezwykłego odkrycia w lwowskiej bibliotece.
Audio
  • O niezwykłym odkryciu rękopisu Adama Mickiewicza opowiada dr Teresa Rączka-Jeziorska (Rozdroża kultury/Jedynka)
W odnalezionym rękopisie nieco inaczej brzmi Inwokacja. Na zdjęciu manuskrypt Pana Tadeusza w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu
W odnalezionym rękopisie nieco inaczej brzmi "Inwokacja". Na zdjęciu manuskrypt "Pana Tadeusza" w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we WrocławiuFoto: Pleple2000/Wikipedia/CC 4.0

Rękopis to 40 pierwszych wersów "Pana Tadeusza" napisanych ręką wieszcza i dokładnie przez niego opisanych. Tekst różni się jednak od tego, który wszyscy znamy ze szkoły oraz tego znanego miłośnikom literatury z pierwopisu.

Czytaj i słuchaj także >>
Biblioteka Narodowa 1200.jpg
Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Czy możemy być pewni, że jest to rękopis Mickiewicza? Co nowego o polskim wieszczu i jego pisarstwie mówi odnaleziony fragment? W jaki sposób tak niezwykły dokument trafił do lwowskiej biblioteki?

W audycji rozmawialiśmy także o wadze działalności bibliotek w XXI wieku, a Magda Mikołajczuk zapraszała do kina na film "Pani z przedszkola" w ramach akcji "Kultura dostępna w kinach".

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr Teresa Rączka-Jeziorska (specjalista badawczo-techniczny w Pracowni Literatury Romantyzmu oraz Ośrodku Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego), Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 20.19

gs/pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem