X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk o powstaniu: przywracało Żydom poczucie, że są ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 14:02
Od 39. roku byli cały czas traktowani jak zwierzyna łowna - powiedział w audycji "W samo południe" dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej o sytuacji Żydów i genezie wybuchu powstania w warszawskim getcie. 
Audio
  • Historyk dr Marcin Urynowicz o wybuchu powstania w getcie (W samo południe/Jedynka)
Marcin Urynowicz
Marcin UrynowiczFoto: W.Kusiński/PR

Przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się centralne uroczystości 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczestniczyli w nich prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że powstanie w Getcie Warszawskim były zrywem ludzi, którzy zachowali godność i zdecydowali się zachować ją do końca.

- Sytuacja ludności żydowskiej była tak specyficzna, że możliwość chwycenia za broń, przeciwstawienie się Niemcom, to było coś co przywracało godność, coś co przywracało im poczucie, że w ogóle są ludźmi - powiedział Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej o wybuchu tego powstania. - Od 39. roku byli cały czas traktowani jak zwierzyna łowna - dodał. Historyk wskazał, że w powstańcy w relacjach podkreślali, że w końcu to oni byli tym którzy ścigają, a Niemcy stali się zwierzyną. 

Jak wyjaśnił gość Jedynki powstanie miało też cel narodowy, a było nim poinformowanie świata, co się dzieje z Żydami w Polsce i w Europie. Choć polska konspiracja i polski rząd w Londynie przekazywali te wiadomości, powstańcy mieli nadzieję, że walka zbrojna wywoła jakąś reakcję. - W tym sensie to się powstańcom udało - ocenił historyk.

Dlaczego mieszkańcy getta zdecydowali się na powstanie tak późno? Jak na jego wybuch zareagowała Warszawa? Czy powstańcy mogli liczyć na pomoc Armii Krajowej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: dr Marcin Urynowicz (historyk IPN)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 13.02

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Potrzebny jest polsko-izraelski dialog"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 09:32
- Doszliśmy chyba do ściany, dalej może być tylko uderzanie głową w mur, więc powinniśmy przystąpić do dialogu - mówi w "Sygnałach dnia" Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Koncert "Łączy nas pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 21:36
IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena, a także m.in. tren dla warszawskiego getta, wybrzmiały w trakcie czwartkowego koncertu "Łączy nas pamięć" w Warszawie. Koncert upamiętnił 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
rozwiń zwiń