more_horiz

Ekspert: pedofilia w Kościele jest realnym problemem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 13:42
- Pedofilia nie jest czymś z podręczników dewiacji seksualnych, tylko jest konkretem o zadziwiająco szerokiej skali. To jest wręcz demoniczne. Natomiast cały czas jest niechęć do przyjęcia tego do wiadomości - mówił w audycji "W samo południe" publicysta Tomasz Wiścicki.
Audio
  • Jerzy Wiślicki o szczycie na temat ochrony nieletnich w Kościele (W samo południe/Jedynka)
papież Franciszek
papież FranciszekFoto: EPA/GIUSEPPE LAMI

Jerzy Jachowicz zapytał swojego gościa, czy watykański szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele, który zorganizował papież Franciszek, będzie "realnym krokiem wyjścia z kultury milczenia w kulturę przejrzystości".

- Nie jest tak, że trzeba coś wymyślić, tylko trzeba zrobić coś, co już wymyślono. A więc uznać, że to jest zjawisko, które dotyczy całego Kościoła - odpowiedział Tomasz Wiścicki, dodając, że zasady, które zostały już wypracowane, należy wcielić w życie.

Publicysta przypomniał jednocześnie, że istnieje pokusa, żeby temat pedofilii w Kościele spychać i mówić, że ten problem nas nie dotyczy.

- Ta sprawa dotyczy Kościoła i ja rozumiem, że temu służy spotkanie przewodniczących Konferencji Episkopatów i wyższych przełożonych zakonnych całego Kościoła, po to, by pokazać, że to dotyczy wszystkich. Taka jest intencja papieża Franciszka - podkreślił.

Tomasz Wiścicki mówił też, że w Kościele istnieje tradycja załatwiania spraw po cichu między sobą. - Pierwotnie, tego rodzaju sprawy miały być obłożone tajemnicą. Chodziło o to, by nie przysparzać dodatkowo traumy ofiarom rozpowiadając o tym. Tylko, że to często było wykorzystywane przez sprawców (...) do ukrywania tych spraw - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Tomasz Wiścicki (publicysta)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 12.15

pkur

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak