more_horiz

Rosyjskie prowokacje w Gruzji. Czy odbędą się przedterminowe wybory?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 14:46
- Demonstracje rozpoczęły się dwa dni temu, głównie jako antyokupacyjne, czyli przeciwko Rosji, która okupuje 20 procent terytorium Gruzji. Ale już dzisiaj żądania są zupełnie inne. Tutaj młodzież uczestniczy w tych protestach. Przede wszystkim ludzie chcą zmiany politycznej. Gruzini są zmęczeni tym, co jest w tej chwili - mówi w audycji "W samo południe" Tamar Gelashvili-Dąbrowska. 
Audio
  • Rosyjskie prowokacje w Gruzji (W samo południe/Jedynka)
Zwolennicy gruzińskiej opozycji protestują przed parlamentem w Tbilisi, Gruzja 21.06.2019
Zwolennicy gruzińskiej opozycji protestują przed parlamentem w Tbilisi, Gruzja 21.06.2019 Foto: PAP/EPA/STRINGER

W trakcie nocnego wiecu w Tbilisi, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, padły żądania dotyczące przedterminowych wyborów. Protesty rozpoczeły się w chwili, gdy w gmachu parlamentu pojawiła się rosyjska delegacja uczestnicząca w posiedzeniu międzyparlamentarnego zespołu krajów prawosławnych. Tym sposobem Gruzini przypomnieli, że Rosja w dalszym ciągu okupuje gruzińskie regiony - Abchazję i Osetię Południową. 

- Ziemia ma transcendentalne znaczenie dla Gruzinów. Ma to związek z tożsamością. I nie wchodzi w rachubę możliwość stracenia przez nich 20 procent terytorium. Świetnie rozgrywa to Rosja, bo do przewidzenia jest to, co się stanie, kiedy Gruzinom nadepnie się na odcisk pod hasłem okupacja terytorium - uważa Tamar Gelashvili-Dąbrowska. 

Wybory do gruzińskiego parlamentu, jeżeli kalendarz polityczny nie ulegnie zmianie, odbędą się w 2020 roku. - Nawet jeżeli one nie będą przyśpieszone, to rozpętanie już teraz tej kampanii na rzeczy wyborów w przyszłym roku jest jak najbardziej politycznie rozsądne - dodaje gość audycji. 

W jakiej sytuacji jest obecna partia rządząca w Gruzji? Więcej informacji w nagraniu. 

***

W audycji także o zakończonym szczycie Unii Europejskiej. W dalszym ciągu nie ustalono, kto zostanie przewodniczącym Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz kto stanie na czele unijnej dyplomacji. O szczegółach Beata Płomecka.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówimy o wyścigu o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. O stanowisko ustępującej premier Theresy May powalczą: Boris Jonson i Jeremy Hunt. Więcej informacji w materiale Adama Dąbrowskiego

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Gość: Tamar Gelashvili-Dąbrowska (portal kaukaz.pl)

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 12.28

IAR/ans/mk

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem