X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Juliusz Sabak o traktacie INF: Rosja nie przegra tego wyścigu, bo jest o kilka długości do przodu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 12:57
Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z międzynarodowego traktatu INF, który mówi o całkowitej likwidacji pocisków pośredniego i średniego zasięgu. Decyzja Waszyngtonu jest reakcją na wcześniejsze działania Rosji, która łamała obowiązujące w umowie przepisy. 
Audio
  • USA oficjalnie wycofuje się z traktatu INF (W samo południe/Jedynka)
Władimir Putin (L) i Donald Trump (P) w czasie szczytu G20 w Osace
Władimir Putin (L) i Donald Trump (P) w czasie szczytu G20 w OsaceFoto: M. Klimentyev PAP/EPA

Traktat podpisano w 1987 roku przez ówczesnych przywódców USA i ZSRR: Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Oba kraje zobowiązały się do przestrzegania umowy, że nie będą posiadać ani używać pocisków rakietowych średniego zasięgu, czyli takich, które mogą pokonać odległość od 500 do 5500 tysięcy kilometrów. - Od tego czasu wiele się zmieniło, świat przestał być bipolarny. Pojawił się problem tego, że zarówno Rosja i Stany Zjednoczone związane tym traktatem nie mogą się przeciwstawić systemami o podobnych możliwościach, np. Korei Północnej, Chinom, Pakistanowi i wielu innym państwom, które systematycznie zyskują możliwości użycia takich pocisków, a przede wszystkim posiadają potencjał jądrowy - mówi Juliusz Sabak, analityk portalu Defence24. 

Gość audycji zaznacza, że Rosjanie nie przegrają wyścigu zbrojeń. - Rozwiązujemy ręce po stronie Amerykanów i uznajemy stan faktyczny po stronie Rosji. Federacja Rosyjska nie przegra tego wyścigu bo jest o kilka długości do przodu. W ramach traktatu, kiedy niszczono nielegalne systemy rakietowe to Amerykanie zniszczyli ok. 800 rakiet, a Rosjanie 1800 podobnej klasy i już pod względem ilości Rosjanie mieli dużą przewagę - dodaje. 

W audycji była mowa o współpracy USA z Europą w zakresie patrolowania morskiego szlaku transportu ropy. To nie jest pierwszy pomysł na misję z udziałem Europejczyków. - Jeżeli przyjrzymy tej eskalacji napięcia, która ma miejsce od wielu miesięcy to ona bardzo przypomina sytuacje wokół Iraku i budowanie kolacji antyirackiej. Tam również USA poszukiwało europejskich sojuszników, by taką kolację zmontować i uzyskać bardzo ważną wciąż dla USA legitymizacje polityczną - ocenia Beata Górka - Winter z Centrum Europejskiego UW. 

***

W Holandii wszedł w życie zakaz noszenia w miejscach publicznych islamskiej burki i wszelkiego rodzaju nakryć głowy zasłaniających twarz. Wprowadzeniu zakazu towarzyszą protesty niektórych grup ludności. Więcej informacji w felietonie Katarzyny Seeman. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiał: Katarzyna Seeman

Goście: Juliusz Sabak (analityk portalu Defence24), Beata Górka - Winter (Centrum Europejskie UW)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 12.28

IAR/ans

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump odwołał atak na Iran. "Chodzi o wywarcie pewnej presji"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 19:33
- To jest m.in. ta wyraźna logika prowadzonej strategii przez USA w tym regionie - mówi prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Amerykanie byli gotowi do ataku odwetowego przeciw Iranowi, ale prezydent Donald Trump odwołał operację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec traktatu INF? Ekspert: NATO ma kilka wariantów odpowiedzi, jedną z opcji jest unowocześnienie tarczy antyrakietowej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 13:45
- Możliwe odpowiedzi NATO na wygaśnięcie traktatu INF, który został złamany przez Rosję to balansowanie jej potencjału, ale też dostosowanie obrony przeciwrakietowej w tym regionie, mowa tu o tarczy w Rumunii i w Polsce, w Redzikowie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski z German Marshall Fund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja odgraża się w sprawie wyścigu zbrojeń

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 17:08
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył, że Rosja nigdy nie przegra wyścigu zbrojeń. Jego wypowiedź cytuje radio Echo Moskwy. Dyplomata skomentował w ten sposób decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z układu INF o likwidacji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Waszyngton zrezygnował z przestrzegania porozumienia, ponieważ w ocenie amerykańskich ekspertów wojskowych Rosja od dawna wykorzystuje zakazane rodzaje uzbrojenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump o nowym układzie INF: powinien obejmować Rosję i Chiny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 06:58
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że chce, aby nowy układ INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu został podpisany zarówno przez Rosję jak i Chiny. Według głowy amerykańskiego państwa oba kraje wyraziły "duże zainteresowanie" tą propozycją.
rozwiń zwiń