X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szef BBN: zagrożenia, które istniały przed wybuchem pandemii, nie minęły

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 14:15
- Pandemia sprawiła, że prezydent zwrócił się do nas i do rządu, by przejrzeć tworzony dokument pod kątem trwającej od kilkunastu tygodni sytuacji. Na wniosek głowy państwa został on uzupełniony o pewne kwestie, ale sam układ strategii nie uległ zmianie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Paweł Soloch o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego (W samo południe/Jedynka)
Paweł Soloch
Paweł SolochFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Prezydent Andrzej Duda we wtorek zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument opisuje sytuację bezpieczeństwa, zagrożenia i wyzwania oraz pożądane działania. Dotyczy kwestii politycznych, militarnych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, uwzględnia także zagrożenia klimatyczne. Poprzednia taka Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywała do wczoraj od 2014 r.

andrzej duda oficjal pap arch 1200.jpg
"Potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju". Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Jak podkreślił Paweł Soloch, mimo wybuchu na świecie pandemii koronawirusa w trakcie prac nad nową strategią, nie zmieniono kierunku jej opracowywania. - Pandemia sprawiła, że prezydent zwrócił się do nas i do rządu, by przejrzeć tworzony dokument pod kątem trwającej od kilkunastu tygodni sytuacji. Na wniosek głowy państwa został on uzupełniony o pewne kwestie. Natomiast sam układ strategii nie uległ zmianie. Zagrożenia, z którymi mieliśmy do czynienia przed pojawieniem się wirusa SARS-COV-2, nie minęły - podkreślił szef BBN.

"Wcześniej była drobna wzmianka"

Przypomniał, że głównym zagrożeniem jest agresywna i ekspansywna w ostatnich latach polityka Rosji. - Już w poprzednio obowiązującej strategii znalazły się zapisy, które na to zwracały uwagę. Ale była to raczej drobna wzmianka na ten temat, bo obowiązujący do wtorku dokument powstawał jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Reakcja na to, jak i na politykę rosyjską w szerszym aspekcie, jednak się pojawiła, m.in. w postaci rozlokowania wojsk NATO na wschodniej flance Sojuszu - powiedział Paweł Soloch.

Zwrócił także uwagę, że obecnie szczególnie groźna jest także polityka dezinformacji ze strony Rosji. - Chodzi tu o fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje, ale także inne działania, także o charakterze wojskowym. Mam tu na myśli pewne demonstracje zbrojne, takie jak zbliżanie się do naszej przestrzeni powietrznej samolotów wojskowych. Dlatego musimy z jednej strony pokazywać gotowość do dialogu, ale w połączeniu z jednoczesnym zaznaczaniem gotowości do obrony - wyjaśnił szef BBN.

mucha screen PR1 jedynka free 1200.jpg
"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Magdalena Ogórek
Gość: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 12.10

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bielan: Andrzej Duda sprawił, że nasza pozycja w NATO jest silniejsza

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:30
- To dzięki zabiegom prezydenta Andrzeja Dudy w tej chwili w Polsce stacjonują tak licznie żołnierze wojsk NATO, przede wszystkim amerykańscy - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł i rzecznik sztabu prezydenta. - Między innymi na terenie Polski zaplanowano w tym roku największe manewry od czasów zimnej wojny między - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Tomasz Żukowski: skuteczne działania rządu zwiększą poparcie dla prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:43
- W przypadku, gdy wybory prezydenckie nałożą się na okres szczególnych problemów gospodarczych, ludzie mogą odwrócić się od rządzących. Jeśli jednak rządzący dadzą sobie radę, automatycznie zwiększy to ich szanse w wyborach - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne". Publicysta o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:12
- Wszelkie inwestycje, które prowadzą do unowocześnienia polskiej armii, są bezcenne, bo bezcenne jest nasze bezpieczeństwo. Można przeżyć bez gazu, ale jeśli ktoś do nas będzie strzelał, "sprawa się skończy" - powiedział w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń