Państwa członkowskie nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy.
Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.
W poniedziałek minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ocenił, że brak weta Polski ws. budżetu UE oznaczałby "całkowitą utratę zaufania do premiera z wszelkimi tego konsekwencjami".
- Prawnicy Rady wskazywali, że mechanizm praworządności to obejście traktatu, artykułu 7. - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska (PiS), deputowana do Parlamentu Europejskiego, komentując tę sprawę.
Spory o mechanizm praworządności
- Wyjście Wielkiej Brytanii powinno było być w UE punktem wyjścia do refleksji – powiedziała Jadwiga Wiśniewska (PiS), zaznaczając, że Unia Europejska powinna zastanowić się nad planem poprawy sytuacji.
- Chcemy Europy ojczyzn i równych praw – mówiła polityk PiS. Dodała, że instytucje Wspólnoty nie powinny starać się ingerować w kwestie, które wedle traktatów są pozostawione do decyzji krajów członkowskich, a UE powinna się starać skupić na tym, co kraje Wspólnoty łączy.
Mechanizm dotyczący praworządności ma być ideologicznym batem – oceniła też. Dodała, że o Polsce tworzone są fake newsy, dezinformacja.
Zaznaczyła, że w PE dominuje obecnie nurt lewicowo-liberalny, w jej ocenie EPL (Europejska Partia Ludowa) przestała być partią chadecką.
Audycja: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość: Jadwiga Wiśniewska (PiS), deputowana do Parlamentu Europejskiego
Data emisji: 17.11.2020
Godz. emisji: 12.23
Jedynka/IAR/PAP/in.////kh
Jadwiga Wiśniewska: mamy do czynienia z dotyczącą Polski dezinformacją - Jedynka - polskieradio.pl