X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zgłosimy to na policję". Szef CKE o możliwym ujawnieniu tematów maturalnych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:05
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej mówił w Programie 1 Polskiego Radia o możliwym wycieku tematów maturalnych z języka polskiego. - Dostaliśmy e-mail od zaniepokojonych uczniów, że w Google Trends pojawiło się jakieś wyszukiwanie po godz. 7.00. Zgłosimy to na policję - zapewnił dr Marcin Smolik.
Matura z języka polskiego
Matura z języka polskiegoFoto: PAP/Marcin Bielecki

matura 1200 (1).jpg
Obertyńska, Prus, Reymont. Licealiści zdradzają, co było na maturze z języka polskiego

Media informują o możliwym wycieku tematów maturalnych z języka polskiego. Wskazuje na to nietypowa aktywność internautów. Tuż po godzinie 7 rano w wyszukiwarce Google użytkownicy z Podlasia zaczęli wpisywać hasło "Lalka ambicja". Szczyt zainteresowania tym hasłem miał miejsce około godziny 8 rano. 

O między innymi o tę kwestię zapytała swojego gościa Magdalena Ogórek. 

To przestępstwo

Dr Marcin Smolik mówił, że podobna sytuacja miała miejsce rok temu. - Jest to prawdopodobnie jakiś dyrektor szkoły, który po otrzymaniu przesyłki po prostu rozerwał banderolę na arkuszu - popełniając przestępstwo, bo to jest chronione przed nieuprawnionym ujawnieniem - i przekazał prawdopodobnie swoim uczniom tematy wypracowania - ocenił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Gość radiowej Jedynki dodał, że "zawsze znajdzie się ktoś, kto podchodzi do swojego zawodu nie tak jak powinien". - Dlatego po ubiegłorocznych doświadczeniach zmieniliśmy procedury wydawania i przyjmowania arkuszy - zauważył.


Posłuchaj
07:05 _PR1_AAC 2021_05_04-12-25-56_for_media.mp3 Marcin Smolik: po ubiegłorocznych doświadczeniach zmieniliśmy procedury wydawania i przyjmowania arkuszy (Jedynka/W samo południe)

 

Nowe procedury

- Dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, muszą pokazać członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów list przewozowy, w którym jest napisane, że pakietów do języka polskiego - czyli kopert, w które są zapakowane arkusze - przyszło np. 25. Osoby te muszą następnie podpisać, że widzieli te pakiety - tłumaczył Smolik.

Dyrektor CKE zaznaczył jednocześnie, że jeżeli któryś z dyrektorów szkoły otworzył pakiet wcześniej, to "kłamie dyrektor szkoły, przewodniczący zespołów nadzorujących oraz uczeń, który powinien widzieć, że skłamano przy składaniu podpisów".

- A kłamstwo zbiorowe ma zawsze większe szanse na to, że zostanie ujawnione - ostrzegał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek 

Gość audycji: Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Godzina emisji: 12.27

pkur

Czytaj także

"Należy wyciągnąć wnioski z tej sytuacji". Prof. Śliwerski o korzyściach nauki hybrydowej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 11:45
- Radykalna, wymuszona przez pandemię zmiana, sprawiła, że młodzież lepiej zaczęła zarządzać własnym czasem, sposobem uczenia się, realizowania zadań. Na szczęście nauczyciele też się do tego dostosowali - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Śliwerski (Uniwersytet Łódzki, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wchodzimy w maseczkach, piszemy bez maseczek". Szef MEiN o wytycznych dla maturzystów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 09:27
- Matury odbywają się zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez resort zdrowia i GIS: wchodzimy w maseczkach, piszemy bez maseczek, wszyscy są z tym zapoznani - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń