X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Senat opóźnia prace nad Funduszem Odbudowy. Maria Koc: to wywoła głęboki kryzys polityczny

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 13:40
- Jeżeli większość senacka wprowadzi poprawki, ustawa będzie musiała wrócić do Sejmu i będzie ponownie głosowana. Wtedy, jeżeli zabraknie głosów, Krajowy Plan Odbudowy nie zostanie przyjęty. Może to wywołać głęboki kryzys polityczny - oceniła w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maria Koc, senator Prawa i Sprawiedliwości, była marszałek Senatu.
Maria Koc
Maria KocFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Gość Magdaleny Ogórek odniosła się do procedowania przez Senat ustawy ratyfikacyjnej.

-  Nie wiem, dlaczego pan marszałek Grodzki i większość senacka, którą w dużej mierze stanowi Koalicja Obywatelska, gra na zwłokę i prowadzi destrukcyjną i obstrukcyjną działalność w Senacie, także w stosunku do tej ustawy - odniosła się Maria Koc.

Piotr Muller free kprm flickr-1200.jpg
"Wilcze prawo Senatu". Müller o "mrożeniu" ustawy o funduszach unijnych

W audycji "W samo południe" wyjaśniła, że dokument ratyfikacyjny jest krótki, ponieważ składa się z dwóch akapitów, w których parlament ma wyrazić, bądź też nie, zgodę na ratyfikację Krajowego Planu Odbudowy przez prezydenta.

Maria Koc opowiedziała, jak wyglądało środowe otwarcie posiedzenia Senatu.

- W trakcie otwarcia posiedzenia Senatu, gdy był ustalany porządek obrad i wnosiliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość o wprowadzenie do tego porządku obrad ustawy ratyfikacyjnej, okazało się, że Senat chce debatować nad KPO - powiedziała senator PiS.

Czytaj także:

Gość Magdaleny Ogórek przypomniała, że ostateczna wersja tej ustawy została złożona do Komisji Europejskiej 30 kwietnia.

- Oni nie są świadomi tego - ironizowała Maria Koc i wytłumaczyła - Krajowy Plan Odbudowy nie podlega żadnym zmianom. Tam żadnych poprawek nie można wprowadzić. Ustawa będzie teraz omawiana przez Komisję Europejską, negocjowana z rządem, ale będzie to praca kończąca cały ten proces.  

Plan Koalicji Obywatelskiej

Senat ustawą ratyfikacyjną zajmie się 27 maja. Zdaniem Marii Koc, ten okres ma dać Platformie Obywatelskiej czas na przekonanie Lewicy i PSL, aby wycofały swoje poparcie.

- Jeżeli większość senacka wprowadzi poprawki, ustawa będzie musiała wrócić do Sejmu i będzie ponownie głosowana. Wtedy, jeżeli zabraknie głosów, Krajowy Plan Odbudowy nie zostanie przyjęty. Może to wywołać głęboki kryzys polityczny - stwierdziła była marszałek Senatu.

Posłuchaj
07:56 PR1_mp3 2021_05_12-12-22-52.mp3 Maria Koc o głosowaniu w Senacie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy ("W samo południe" / Jedynka)

Maria Koc uważa, że sejmowa opozycja tym samym, w planach ma obalenie rządu Zjednoczonej Prawicy i wprowadzenie rządu technicznego.

- Platforma Obywatelska liczy, że w obliczu tego kryzysu rząd będzie musiał ustąpić i być może chcą wprowadzić taki scenariusz, jaki snuli, że powołany zostanie rząd techniczny na czele z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Otóż ten plan się nie ziści, dlatego, że to byłoby niedemokratyczne działanie - stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Maria Koc (senator Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 12.23

bf

Czytaj także

Głosowanie ws. KPO. Kto był przeciw, kto się wstrzymał?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 21:15
Większość posłów klubu PiS, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, a także wszyscy posłowie koła Polska2050 zagłosowali za ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, a Konfederacja opowiedziała się przeciw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przegłosował Fundusz Odbudowy. Ast: wymagała tego polska racja stanu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 07:50
- Szkoda, że PO wstrzymała się od głosu. Nie było konkretnych, merytorycznych zastrzeżeń, szukano pretekstu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która umożliwiłaby uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 22:20
- Do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie być może będzie wprowadzona preambuła, a nie poprawki - powiedział w niedzielę w TVP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne.
rozwiń zwiń