more_horiz

Decyzja Trumpa ws. imigrantów podtrzymana. Dr Fatalski: Biden obiecał zmianę w tej kwestii

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:20
W tej chwili przedłużył te rozporządzenia związane z problemem pandemii, alej jego obóz polityczny, jego zaplecze polityczne, jego wyborcy nie pozwolą mu o tej kwestii zapomnieć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Fatalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, komentując decyzję administracji Joe Bidena o podtrzymaniu rozporządzenia Donalda Trumpa ws. odsyłania nielegalnych imigrantów.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe BidenFoto: PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Administracja Joe Bidena zapowiedziała, że w związku z przedłużającą się pandemią COVID-19 nie zniesie wprowadzonego przez Donalda Trumpa prawa nazywanego "Title 42", które pozwala na natychmiastowe wydalenie nielegalnych imigrantów złapanych na granicy. Na podstawie przepisów od marca ubiegłego roku wydalono już ponad 1 mln osób. W audycji "Świat w samo południe" mówił o tym dr Marcin Fatalski, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

biden 1200 free.jpg
Zbliża się rocznica zamachu na World Trade Center. Rodziny ofiar stawiają Bidenowi ultimatum
Posłuchaj
04:59 PR1_mp3 2021_08_07-12-21-59_ŚwSP.mp3 Dr Marcin Fatalski: to jedna z najważniejszych spraw podnoszonych w kampanii Joe Bidena ("W samo południe" / Jedynka)

Gość Polskiego Radia podkreślił, że pomimo podpierania się w swojej decyzji zaleceniami ekspertów z organizacji CDC, "nie może do końca umyć rąk". - Obiecał w w kampanii wyborczej, i to była jedna z kluczowych kwestii, zmianę polityki Trumpa do kwestii imigracji - mówił dr Marcin Fatalski.

- Więc jeśli nawet w tej chwili przedłużył te rozporządzenia związane z problemem pandemii (...), to tak czy inaczej jego obóz polityczny, jego zaplecze polityczne, jego wyborcy o poglądach w dominującej mierze liberalnych nie pozwolą mu o tej kwestii zapomnieć - dodał.

Czytaj również:

Ekspert zauważył też, że liczba odesłań nielegalnych migrantów "robi się zupełnie horrendalna", jednak wiąże się to z faktem, że wielu z nich po prostu próbuje sforsować amerykańskie granice po kilka razy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: dr Marcin Fatalski (amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 07.06.2021
Godzina emisji: 12.22

jmo

Zobacz także

Zobacz także