more_horiz

"Rynek musi być wolny od spekulacji". KE wszczęła dochodzenie w sprawie wzrostu cen energii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:40
W Rzymie rozpoczął się Szczyt G20, czyli grupy najpotężniejszych gospodarczo państw świata. Wśród tematów dwudniowych obrad znalazły się: walka ze zmianami klimatycznymi oraz z pandemią COVID-19, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz gwałtowny wzrost cen energii na świecie. Ten ostatni temat dotyczy także Unii Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie. - To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski - powiedziała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bilanol/ Shutterstock

Rosnące ceny energii na świecie, o których będą rozmawiać przywódcy G20, to także problem, nad którym pochyliła się Komisja Europejska. Choć początkowo niechętna, Bruksela finalnie rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie. Grupa krajów, w tym Polska, uważa, że jednym z powodów obecnej sytuacji są manipulacje Gazpromu.

- To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski. Właściwie oni zapoczątkowali apele, bo pisali do Komisji Europejskiej kilka tygodni temu. Mówili, że konieczne jest pilne wszczęcie dochodzenia, bo Gazprom manipuluje cenami gazu i narusza unijne reguły dotyczące konkurencji - powiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

1200  gazprom rosja gaz shutterstock.jpg
Kryzys energetyczny w Mołdawii zażegnany? Władze osiągnęły porozumienie z Gazpromem

Jak przekazała, zdaniem deputowanych Gazprom nie wykorzystuje w pełni przepustowości rurociągów i nie dostarcza dodatkowych wolumenów gazu do Europy, mając świadomość, że część magazynów w Europie świeci pustkami. To wszystko wpływa na podniesienie ceny surowca.

- Europosłowie wtedy pisali o swoich podejrzeniach, że Gazprom świadomie tak działa, żeby wywrzeć nacisk na Europę, aby ta zgodziła się na certyfikację Nord Stream 2. Jak się okazało, te podejrzenia były słuszne. Przedstawiciele Kremla i Gazpromu mówili, że jeśli będzie zgoda na uruchomienie Nord Stream 2, to gaz popłynie szerszym strumieniem, a i ceny surowca będą wtedy spadać - relacjonowała.

Posłuchaj
10:23 PR1_mp3 2021_10_30-12-17-57.mp3 Beata Płomecka o śledztwie UE ws. cen energii („W samo południe”/Jedynka)

Komisarz ds. energii ogłosiła, że eksperci z dyrekcji do spraw konkurencji już zbierają informacje o tych potencjalnych manipulacjach ze strony głównych dostawców gazu.

- Europejski rynek energii musi być wolny od spekulacji i manipulacji, musi funkcjonować prawidłowo, dlatego chcemy sprawdzić ewentualne przypadki nieuczciwego zachowania - oznajmiła Kadri Simson.

Czytaj także:

KE nie wymienia z nazwy żadnej spółki i nie przesądza o wynikach śledztwa, ale Polska przyjęła tę zapowiedź z zadowoleniem.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Magdalena Skajewska

Gość audycji: Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 30.10.2021

Godzina emisji: 12.17

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem