Po uroczystości z okazji 275-lecia powstania Biblioteki Narodowej i zakończeniu modernizacji czytelń rozpocznie się przenoszenie wielu tysięcy egzemplarzy na półki regałów. Otwarcie Biblioteki dla czytelników nastąpi 24 lutego 2022 roku – w dniu, w którym obchodzona jest rocznica reaktywowania działalności biblioteki przez Ignacego Mościckiego Prezydenta RP w 1928 roku.
Biblioteka Narodowa była dwukrotnie likwidowana i w znacznym stopniu niszczona. Po utracie niepodległości w 1795 roku została wywieziona na rozkaz carycy Rosji Katarzyny II do Petersburga, gdzie stała się kolekcją założycielską biblioteki carskiej. Zwrócona w części na podstawie traktatu ryskiego w 1921 roku była najcenniejszą kolekcją reaktywowanej w drugiej Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej aż do jej podpalenia przez Niemców po powstaniu warszawskim w 1944 roku.
- Katarzyna II zaraz po trzecim rozbiorze polskim kazała ten największy skarb polskiej kultury, znajduący się wówczas w Warszawie, przenieść do Petersburga. Stała się ona de facto podstawą biblioteki carskiej - przypominał dr Tomasz Makowski w Programie 1 Polskiego Radia, wspominając likwidację biblioteki po rozbiorach. - Była ona największą biblioteką w Europie w 18. wieku - podkreślił. Dodał, że było to 400 tysięcy woluminów, 13-18 tysięcy rękopisów średniowiecznych i nowożytnych.
W 1944 roku po Powstaniu Warszawskim do magazynu Biblioteki Narodowej weszły wojska niemieckie. - Świadomie, z premedytacją podpaliły dziesiątki tysięcy rękopisów, starodruków, rysunków, nut - ogromny zbiór, najcenniejsze kolekcje Biblioteki Narodowej, ale i innych bibliotek. Tych rękopisów nikt nie przeczyta. Nie były to tylko polskie rękopisy - ale francuskie, włoskie - mówił gość Jedynki.
Jak przypomniał, popioły i prochy ksiąg zebrano do specjalnej szklanej urny.
Cyfrowa wypożyczalnia
Dyrektor biblioteki mówił także o cyfrowej wypożyczalni academica.edu.pl, umożliwiającej młodzieży z małych miejscowości dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej. Darmowa wypożyczalnia cyfrowa academica.edu.pl zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną. Użytkownicy ponad 3600 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3,5 mln publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki academica.edu.pl dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książki i artykuły z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywania prac licencjackich i magisterskich.
07:08 _PR1_AAC 2022_01_19-12-26-25.mp3 Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o historii tej placówki (Jedynka/W samo południe)
***
Więcej w rozmowie.
Audycja: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość audycji: dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 12.30
Jedynka/in./bn.org.pl
Czytelnictwo w Polsce.