more_horiz

Ukradła ją Katarzyna II, palili hitlerowcy. Dr Makowski: Biblioteka Narodowa otwiera wkrótce nowe czytelnie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 13:30
- Nie pamiętamy o rocznicy 275-lecia otwarcia polskiej Biblioteki Narodowej, bo Katarzyna II po trzecim rozbiorze kazała przewieźć jej zbiory do Petersburga - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie, zapowiadając otwarcie nowych czytelń.
Tomasz Makowski
Tomasz Makowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Po uroczystości z okazji 275-lecia powstania Biblioteki Narodowej i zakończeniu modernizacji czytelń rozpocznie się  przenoszenie wielu tysięcy egzemplarzy na półki regałów. Otwarcie Biblioteki dla czytelników nastąpi 24 lutego 2022 roku – w dniu, w którym obchodzona jest rocznica reaktywowania działalności biblioteki przez Ignacego Mościckiego Prezydenta RP w 1928 roku.

Biblioteka Narodowa była dwukrotnie likwidowana i w znacznym stopniu niszczona. Po utracie niepodległości w 1795 roku została wywieziona na rozkaz carycy Rosji Katarzyny II do Petersburga, gdzie stała się kolekcją założycielską biblioteki carskiej. Zwrócona w części na podstawie traktatu ryskiego w 1921 roku była najcenniejszą kolekcją reaktywowanej w drugiej Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej aż do jej podpalenia przez Niemców po powstaniu warszawskim w 1944 roku.

- Katarzyna II zaraz po trzecim rozbiorze polskim kazała ten największy skarb polskiej kultury, znajduący się wówczas w Warszawie, przenieść do Petersburga. Stała się ona de facto podstawą biblioteki carskiej - przypominał dr Tomasz Makowski w Programie 1 Polskiego Radia, wspominając likwidację biblioteki po rozbiorach. - Była ona największą biblioteką w Europie w 18. wieku - podkreślił. Dodał, że było to 400 tysięcy woluminów, 13-18 tysięcy rękopisów średniowiecznych i nowożytnych. 

W 1944 roku po Powstaniu Warszawskim do magazynu Biblioteki Narodowej weszły wojska niemieckie. - Świadomie, z premedytacją podpaliły dziesiątki tysięcy rękopisów, starodruków, rysunków, nut - ogromny zbiór, najcenniejsze kolekcje Biblioteki Narodowej, ale i innych bibliotek. Tych rękopisów nikt nie przeczyta. Nie były to tylko polskie rękopisy - ale francuskie, włoskie - mówił gość Jedynki.

Jak przypomniał, popioły i prochy ksiąg zebrano do specjalnej szklanej urny.

Cyfrowa wypożyczalnia

Dyrektor biblioteki mówił także o cyfrowej wypożyczalni  academica.edu.pl, umożliwiającej młodzieży z małych miejscowości dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej. Darmowa wypożyczalnia cyfrowa academica.edu.pl zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną. Użytkownicy ponad 3600 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3,5 mln publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki academica.edu.pl dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książki i artykuły z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywania prac licencjackich i magisterskich.

Posłuchaj
07:08 _PR1_AAC 2022_01_19-12-26-25.mp3 Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o historii tej placówki (Jedynka/W samo południe)

 ***

Więcej w rozmowie.

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 12.30

Jedynka/in./bn.org.pl


Czytelnictwo w Polsce. Czytelnictwo w Polsce.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem