more_horiz

Prof. Żukrowska: Węgrzy raczej nie chcą, a nie nie mogą, zgodzić się na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:43
- Węgrzy bardziej nie chcą, niż nie mogą, zgodzić się na uznanie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Na pewno dla nich dostawy są dużo bardziej utrudnione niż dla nas czy dla Finlandii, bo mamy dostęp do morza. Ale zawsze istnieje możliwość zastąpienia jednych źródeł zaopatrzenia drugimi - skomentowała na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska (SGH).
Prof. Katarzyna Żukrowska: Węgrzy bardziej nie chcą, niż nie mogą, zgodzić się na uznanie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji
Prof. Katarzyna Żukrowska: Węgrzy bardziej nie chcą, niż nie mogą, zgodzić się na uznanie kolejnego pakietu sankcji wobec RosjiFoto: watt indeed/Shutterstock

W piątek szef Rady Europejskiej wystosował list z zaproszeniem dla członków instytucji na specjalny szczyt Unii Europejskiej, który będzie odbywać się w poniedziałek i wtorek. Dyskusja ma dotyczyć sytuacji na Ukrainie - politycy porozmawiają między innymi o energetyce, bezpieczeństwie żywnościowym oraz obronności.

"Nasza jedność zawsze była naszym najsilniejszym atutem i pozostanie naszą zasadą przewodnią" - podkreślił Charles Michel. Jednak, jak zwracają uwagę komentatorzy, kraje Wspólnoty wciąż nie nałożyły na Rosję szóstego pakietu sankcji, ponieważ pomysł ten jest blokowany przez Węgry.

Gość audycji prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska na antenie Programu 1 Polskiego Radia próbowała ocenić, jaka będzie przyszłość tego embarga. - Być może ostateczny wynik będzie taki, że pakiet ten zostanie przyjęty bez Węgrów. To znaczy, że nie 27, ale 26 państw będzie głosowało za tym pomysłem. Taka opcja istnieje - wskazała.

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji

Jak przypomniała, premier Wiktor Orban ocenia, że "przyjęcie pakietu dotyczącego ropy byłoby jak bomba atomowa dla węgierskiej gospodarki". - Jednak pozostałe kraje twierdzą, że przyjęcie tego pakietu jest absolutną koniecznością, bo daje też możliwości przejściowe dla kilku krajów, które są najbardziej uzależnione - powiedziała. Dodała, że jeśli chodzi o udział procentowy, to "Polska oraz Finlandia są bardziej uzależnione od dostaw rosyjskiej ropy, ale żaden z tych krajów nie protestuje".

Zdaniem eksperta Węgrzy "bardziej nie chcą, niż nie mogą, zgodzić się na uznanie tego pakietu". - Na pewno dostawy dla Węgrów są dużo bardziej utrudnione niż dla nas czy dla Finlandii, bo mamy dostęp do morza, czego Węgrzy nie mają. Ale zawsze istnieje możliwość zastąpienia jednych źródeł zaopatrzenia drugimi, tym bardziej, że nie jest to jedyne źródło w przypadku Węgier - wskazała prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
05:39 PR1_mp3 2022_05_28-12-19-06.mp3 Prof. Katarzyna Żukrowska: Węgrzy bardziej nie chcą, niż nie mogą, zgodzić się na uznanie kolejnego pakietu sankcji ("W samo południe"/Jedynka)

Czytaj także:

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiał: Paweł Lekki

Gość: prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 12.19

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem