more_horiz

Projekt liberalizujący aborcję. Mikołaj Pawlak: to było totalne bezprawie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 13:46
- Skandalem było to, że takie projekty trafiają do Sejmu; dobrze, że ten parlament ma sumienie i sprawa jest zamknięta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, odnosząc się do treści obywatelskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży.
Mikołaj Pawlak ocenił o obywatelski projekt przedstawiony w Sejmie przez Martę Lempart jako totalne bezprawie
Mikołaj Pawlak ocenił o obywatelski projekt przedstawiony w Sejmie przez Martę Lempart jako 'totalne bezprawie"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Projekt zakładał również, że tę decyzję mogłaby podjąć osoba, która ukończyła 13 lat. 

O komentarz do inicjatywy przedstawionej w Sejmie przez liderkę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Martę Lempart, został poproszony Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

- Skandalem było to, że takie projekty trafiają do Sejmu. Ale na tym polega wolność, że nawet skandaliczne rzeczy mogą trafić do Sejmu. Dobrze, że w tym parlamencie jest sumienie i sprawa jest zamknięta - podkreślił. 

"Totalne bezprawie"

Ocenił że tego typu projekt jest "totalnym bezprawiem", na poparcie czego wymienił: "Konwencję o prawach dziecka", "Konwencję o ochronie osób niepełnosprawnych" i Konstytucję, które jednoznacznie stanowią kiedy zaczyna się życie, które należy chronić - Skandaliczne projekty muszą być eliminowane - zaznaczył. 

- "Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka" krótko (...) stanowi od kiedy zaczyna się życie, i że trzeba je chronić - od poczęcia. - Takie jest w Polsce prawo - podkreśli gość Jedynki.

W imię rodziny

W trakcie audycji odniesiono się również do zapowiedzianych rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie dodatkowego urlopu ojcowskiego. Projekt, nad którym pracuje rząd, zakłada m.in. 9-tygodniowy urlop dla ojców, czy 5-dniowy urlop opiekuńczy dla osób opiekujących się najbliższymi.

- To jest bardzo dobry pomysł, żeby ojcowie (...) mieli większą możliwość bycia z dzieckiem nawet na samym początku jego życia. Żebyśmy nie byli tylko ojcami wieczorami - podkreślił i dodał, ze inicjatywa ta  "stawia Polskę w czołówce krajów, które dbają o rodzinę". 

- Tak jak kiedyś 20, 25 lat temu byliśmy na końcu tej pomocy udzielanej rodzinie, to teraz jesteśmy prymusami. Wiele programów społecznych już nas wyprowadziło na prowadzenie, a te dodatkowe (...) kolejny raz pokazują, że rodzina jest bardzo ważna - podkreślił Mikołaj Pawlak.

Czytaj także:

Posłuchaj
08:42 PR1 2022_06_23-12-25-52.mp3 Rzecznik praw dziecka ocenił nową propozycję MRiPS - ("W samo południe"/Jedynka)

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiał: Krzysztof Świątek

Gość: Mikołaj Pawlak

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 12.30

es

Zobacz także

Zobacz także