more_horiz

Reforma sądownictwa. Kaleta: może należałoby znieść wszystkie immunitety

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 13:39
Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do ostatnich głośnych i niesprawiedliwych wyroków sądów. Jego zdaniem jest na to rozwiązanie, które w obrębie reformy sądownictwa byłoby wskazane. - Znieść wszystkie immunitety, żeby nie było, żadnej grupy uprzywilejowanej. Nieważne czy to jest poseł, sędzia czy prokurator - powiedział poseł PiS.
Reforma sądownictwa. Kaleta: może należałoby znieść wszystkie immunitety
Reforma sądownictwa. Kaleta: może należałoby znieść wszystkie immunitetyFoto: FORUM/Andrzej Hulimka

"Sądy są dziś poza państwem" - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas spotkania z mieszkańcami Inowrocławia. Szef formacji rządzącej zadeklarował, że ta sytuacja musi się zmienić.

Szef Prawa i Sprawiedliwości mówił, cytując słowa jednego z publicystów, że sądy są dziś "separatystycznym państewkiem". Zdaniem prezesa PiS, konieczne jest przestrzeganie przez sądy ustaw oraz równość wobec prawa. Ta ostatnia - jak powiedział Jarosław Kaczyński - jest gwałcona w sposób demonstracyjny, szczególnie w sprawach dotyczących znanych polityków i celebrytów.

Piotr Kaleta z PiS w audycji "W samo południe" przyznał, że problem z sądami zna też ze swojego "podwórka". - 90 proc. interwencji jakie podejmuję w biurze poselskim to są interwencje przeciwko niesprawiedliwym wyrokom sądowym. Ja nie jestem prawnikiem, ale z dokumentów, które czytam i analizuję, mogę jednoznacznie stwierdzić, że tam jest rażąca niesprawiedliwość. Jeżeli w sądach dzieje się coś takiego, to jest to ten obszar działania, także politycznego, który trzeba zmienić - mówił poseł.

Reforma sądownictwa w Polsce

- Największe ataki wymierzone w prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawo i Sprawiedliwość dotyczą tego, że działamy i zaburzamy pewną "harmonię", która do tej pory była. To, że celebryci, sędziowie mogli żyć inaczej. To, że osoby, które do tej pory były na świeczniku były też w sytuacjach uprzywilejowanych - mówił Kaleta.

W piątek poznański sąd rejonowy uniewinnił Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Mężczyzna - według prokuratury - podczas występu jako drag queen miał symulować podcięcie gardła duchownemu. Po ogłoszeniu orzeczenia, prokuratura zapowiedziała apelację.

- A podobnych, niesprawiedliwych wyroków sądów w ostatnim czasie pojawiło się sporo - ocenił poseł PiS. - Być może trzeba się zastanowić nad prostym rozwiązaniem, które w całym obrębie reformy sądownictwa byłoby wskazane. Znieść wszystkie immunitety, żeby nie było żadnej grupy uprzywilejowanej. Nieważne czy to poseł, sędzia czy prokurator. Każdy powinien być równy wobec prawa i żadne kasty w Polsce nie powinny istnieć - podsumował Kaleta.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisuj audycji

Posłuchaj
09:26 PR1_mp3 2022_06_27-12-23-32.mp3 Piotr Kaleta z PiS o rażących wyrokach sądów i reformie sądownictwa w Polsce (W samo południe/Jedynka) 

Czytaj także:

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiała: Magdalena Ogórek

Gość: Piotr Kaleta (PiS)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 12.24

Zobacz także

Zobacz także