more_horiz

Szczyt NATO. Bejda: to sygnał dla Putina, że artykuł 5. działa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 13:48
Paweł Bejda z PSL-Koalicji Polskiej odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do decyzji, które właśnie zapadają na szczycie NATO w Madrycie. Jego zdaniem to przede wszystkim ważne sygnały wysłane do Putina, że żarty się skończyły.
Paweł Bejda o szczycie NATO: płyną z niego ważne sygnały dla Putina, że żarty się skończyły i artykuł 5 działa, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Paweł Bejda o szczycie NATO: płyną z niego ważne sygnały dla Putina, że żarty się skończyły i artykuł 5 działa, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednegoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prezydent USA zapowiedział w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Joe Biden mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu sił NATO na wschodzie.

- Niewątpliwie jest to informacja dnia - mówił Paweł Bejda z PSL-Koalicji Polskiej.

- Jednak mimo wszystko czuje też pewien niedosyt - zaznaczył poseł. - Moim zdaniem NATO powinno działać bardziej radykalnie (...). Brakuje mi też ciężkiej brygady, która powinna być zainstalowana w Polsce. Stała ciężka brygada. Marzy mi się, żeby było w Polsce takie miasteczko jak w Niemczech - podsumował.

"Sygnały dla Putina"

Polityk PSL odniósł się też do innych założeń szczytu NATO. - Podsumowując ten jeszcze niezakończony szczyt to płyną z niego przede wszystkim sygnały wysłane do Putina, że żarty się skończyły. Sygnały dotyczące jedności, wzmocnienia i tego, że działa artykuł 5. Traktatu NATO, czyli "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Niezwykle istotne jest też, że Rosja została uznana jako zagrożenie dla całego świata - mówił gość "W samo południe".

Poseł przyznał też, że Rosja to taki lis, który się przypochlebiał, próbował uzależniać od ropy, gazu i innych swoich dóbr, a prawie cały świat się na to nabrał.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisuj audycji

Posłuchaj
09:36 PR1_mp3 2022_06_29-12-24-02.mp3 Bejda o szczycie NATO w Madrycie: artykuł 5 działa, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego (W samo południe/Jedynka) 

Czytaj także:

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiała: Magdalena Ogórek

Gość: Paweł Bejda (PSL-Koalicja Polska)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 12.24

IAR

ASP

Zobacz także

Zobacz także