more_horiz

"Jourova wyszła przed szereg". Marta Kubiak o słowach wiceprzewodniczącej KE

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 13:17
- To jest tylko jej stanowisko, ponieważ Komisja Europejska nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie i potwierdził to wczoraj zresztą rzecznik Komisji. Można więc powiedzieć, że pani Jourova wyszła po prostu przed szereg - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marta Kubiak (PiS).
Marta Kubiak, poseł PiS
Marta Kubiak, poseł PiS Foto: Biuro Poselskie Marty Kubiak

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. - Nie, nie wypełnia - odparła Jourova. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Na antenie Programu 1 Polskiego Rada do słów wiceprzewodniczącej odniosła się poseł PiS Marta Kubiak. Jak wskazała "jeśli chodzi o Polskę, to pani Jourova ma dobre relacje z marszałkiem Grodzkim i można się pokusić o stwierdzenie, że w pewnym stopniu realizuje ona strategię opozycji". - Przypomnimy, że Platforma głosowała przeciwko KPO i nie chce, aby Polacy jak najmniej odczuli kryzys energetyczny i putininflację - oceniła.

"Pani Jourova wyszła przed szereg"

Odnosząc się do jej stanowiska, zaznaczyła, że "faktycznie jest to tylko jej stanowisko, ponieważ Komisja Europejska nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie i potwierdził to wczoraj zresztą rzecznik Komisji". - Można więc powiedzieć, że pani Jourova wyszła po prostu przed szereg - podkreśliła.

Wskazując na relację Jourovej z von der Leyen, powiedziała, że "gdzieś zakulisowo dochodzą do mnie informacje, że ma ona chrapkę na to, aby zastąpić panią przewodniczącą oczywiście w jak najszybszym czasie". - Wszyscy wiemy, że w KE istnieje podział na różnego rodzaju frakcje i pani Jourova jest niestety we frakcji przeciwnej niż szefowa KE Ursula von der Leyen - zaznaczyła.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:58 Jedynka 2022_07_01-12-24-16.mp3 Marta Kubiak: pani Jourova wyszła przed szereg (W Samo Południe/Jedynka)

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiał: Jerzy Jachowicz

Gość: Marta Kubiak (PiS)

Data emisji: 1.07.2022

Godzina emisji: 12.25

***

ZOBACZ TAKŻE: Sakiewicz o wypowiedzi Jourovej

jb

Zobacz także

Zobacz także