more_horiz

Sto lat Rajdu Monte Carlo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 12:00
Bez wątpienia jest to najsławniejszy, największy i najbardziej legendarny rajd świata. Rajd Monte Carlo obchodzi jubileusz stulecia.
Audio
Sobiesław Zasada w 1996
Sobiesław Zasada w 1996Foto: fot.rajdpolski.pl

Dyscyplina sportowa, jaką są w tej chwili wyścigi samochodowe, swój rozwój zawdzięcza Rajdowi  Monte Carlo.

- Start w Monte Carlo to marzenie każdego, kto chociaż raz w życiu siedział za kierownicą samochodu rajdowego – mówi w Sygnałach Dnia Grzegorz Gac z Polskiego Związku Motorowego.

Wielu Polaków spełniło swoje marzenia o starcie w legendarnej imprezie. Słynna para, kierowca i pilot, Ewa i Sobiesław Zasada z  sukcesami startowali w wyścigu do Monte Carlo.

Tuż przed swoim pierwszym startem w rajdzie, 30 tal temu  Ewa Zasada z przejęciem mówiła, że Monte Carlo to magiczne słowo.

Do 1996 roku rywalizacja w rajdzie była rozgrywana w dwóch etapach. Pierwszym etapem był tak zwany "zlot gwiaździsty”. Kierowcy startowali z wielu miast Europy, także z Warszawy. Trasa do Monte Carlo przebiegała w trudnych, zimowych warunkach, a trzeba było pokonać ponad dwa tysiące kilometrów.

W okolicach Monte Carlo rozgrywany był drugi etap wyścigu. Na trasach alpejskich odcinków specjalnych kierowcy ścigali się i wystawiali na ciężką próbę swoje maszyny, a Sobiesław Zasada zastanawiał się przed startem jak na tych wąskich trasach spisze się jego Fiat 125 p.

Pod koniec lat pięćdziesiątych w rajdzie startowały Syrenki, potem pojawił się polski Fiat, a w latach dziewięćdziesiątych na trasy wyruszył Polonez. Apogeum popularności rajdu w Polsce to lata siedemdziesiąte.

- Wtedy startowali polscy kierowcy w polskich samochodach, a to  było powodem do dumy – podkreśla w rozmowie z Jackiem Prusinowskim, Grzegorz Gac. – Polska z zapartym tchem obserwowała w akcji Sobiesława Zasadę, Macieja Stawowiaka, Tomasza Ciecieżyńskiego i Roberta Muchę, którzy byli wówczas naszymi bohaterami.

(ah)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Sto lat Rajdu Monte Carlow boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem