X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Alex Michaelides: ludzie lubią się bać, ale w bezpiecznych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 13:30
"Pacjentka" to thriller psychologiczny, który stał się bestsellerem na całym świecie. Prawa do ekranizacji opowieści zakupiła firma produkcyjna Brada Pitta, a thriller, chociaż został wydany rok temu, wciąż nie schodzi z listy najlepiej sprzedających się książek. Gościem Programu 1 Polskiego Radia był autor powieści Alex Michaelides.
Audio
  • Rozmowa z autorem powieści "Pacjentka" (Kultura przy kawie/ Jedynka)

Główną bohaterką jest Alicia Berenson, która po zabiciu męża, przestaje mówić i trafia do zamkniętego oddziału. Tam poznaje psychoterapeutę Theo Faber.

- Było dla mnie bardzo ważne, żeby rozpocząć książkę od słów: "Alicia Berenson miała 33 lata, kiedy zabiła męża". Po prostu bardziej interesuje mnie to, dlaczego coś takiego miało miejsce, a nie kto jest winien. Książka zaczyna się od wyjaśnienia, co się stało i potem wyjaśniamy, dlaczego miało to miejsce - mówi Alex Michaelides, autor "Pacjentki".

Milczenie jest bardzo mocne

Główna bohaterka książki zamiast bronić się i przedstawiać swoją wersję wydarzeń, nagle milknie. - Milczenie może też być bardzo mocnym środkiem wyrazu. Jest to bardzo ciekawa forma zachowania człowieka i jeżeli coś się dzieje w twoim życiu, próbujesz o tym opowiedzieć, ale nikt ci nie wierzy i nikt nie słucha, to może okazać się, że to milczenie jest taką ostatnią deską ratunku - tłumaczy gość Jedynki.

Chciał pokazać jak wygląda prawdziwa terapia

Alex Michaelides przyznaje, że ważnym elementem jego książki jest również psychologia. Stara się pokazywać, w jaki sposób Theo Faber próbuje dochodzić do prawdy i przekonać się, co tak naprawdę zdarzyło się w życiu Alicii Berenson.

- Kiedy byłem nastolatkiem, miałem ze sobą różnego rodzaju problemy. Przechodziłem przez terapię, która trwała około 10 lat. Potem też studiowałem i uczyłem się, jak być terapeutą. Miałem wrażenie, że ilekroć widzę terapię w jakiejś książce, w kinie czy telewizje, to nie jest to prawdziwe i nie jest to doświadczenie, które miało miejsce w moim życiu. Chciałem pokazać, jak wygląda prawdziwa terapia - opowiada Alex Michaelides.

Są dobrzy i źli terapeuci

Nasz gość nie ukończył kursów przygotowujących do zawodu terapeuty, ponieważ podjął decyzję, że zostanie pisarzem. Wydawało mu się bowiem, że jest zbyt samolubny i egocentryczny, aby być dobrym terapeutą.

- Pracowałem na oddziale psychiatrycznym i widziałem, że terapeuci są bardzo zaangażowani oraz interesują się życiem swoich pacjentów nawet do tego stopnia, że pacjenci w pewien sposób stają się ich życiem. To właśnie chciałem pokazać w książce, chociaż muszę  też przyznać, że mój obecny stosunek do terapii nie jest jednoznaczny. Myślę, że dużo zależy od indywidualnych umiejętności terapeuty. Są bardzo dobrzy terapeuci, ale niestety są także bardzo źli. Tych drugich też spotkałem w swoim życiu - słyszymy.

Początkowa faza prac nad filmem

Prawa do powieści zostały sprzedane. Nabyła je firma produkcyjna należąca do Brada Pitta. Kiedy zatem powstanie film na podstawie "Pacjentki"?

- Przez bardzo długi czas starałem się nawiązać kontakt z producentami w Hollywood. Pisałem przecież scenariusze. Oni mnie często ignorowali i w ogóle nie miałem szansy, żeby spotkać się z nimi czy porozmawiać. Teraz, po 20 latach, okazało się, że ci sami producenci, którzy byli dla mnie tak niedostępni, są w stanie zdobyć mój numer i zadzwonić np. o godz. 23.00 czasu londyńskiego, żeby przekonywać mnie do sprzedaży praw do ekranizacji książki. To taka gorzka ironia - zdradza Alex Michaelides.

W końcu Alex Michaelides zdecydował się wybrać firmę Brada Pitta, ponieważ jego zdaniem robi ona świetne filmy i pracuje tam znakomity producent. Jak przyznaje, przygotowania do realizacji filmu są obecnie w początkowej fazie prac i ciężko powiedzieć, kiedy film pojawi się w kinach.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 5.06

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orły 2020. Które filmy powalczą o zwycięstwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 17:47
Podczas ogłoszenia nominacji do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły niespodzianek nie było. Konkurencję zdeklasował film w reżyserii Jana Komasy "Boże Ciało". Obraz powalczy o statuetki w aż 15 kategoriach. Jakie tytuły rywalizują o zwycięstwo w kategorii na najlepszy film?
rozwiń zwiń