more_horiz

Elvis Presley zrobił karierę... przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 19:35
- Zjawił się w wytwórni "Sun" Sama Phillipsa, aby nagrać dla mamy pocztówkę dźwiękową w prezencie urodzinowym. Dwa lata później ochrzczono go już Królem rock'n'rolla - opowiada Maria Szabłowska.
Audio
  • Przypadki z życia Króla - opowiada Maria Szabłowska (Niedziela z Radiową Jedynką)
Elvis Presley na zdjęciu z 1957 roku, w którym wydał trzy single: Too Much, All Shook Up i Teddy Bear, a wszystkie dotarły do pierwszego miejsca na listach przebojów
Elvis Presley na zdjęciu z 1957 roku, w którym wydał trzy single: "Too Much", "All Shook Up" i "Teddy Bear", a wszystkie dotarły do pierwszego miejsca na listach przebojówFoto: PAP/Photoshot

Początek kariery był przypadkiem, ale już sukces pierwszego filmu w pełni zasłużony. Gdy Elvis wystąpił w programie Eda Sullivana i zaśpiewał piosenkę "Love me tender", stało się jasne, że na scenie zaświeciła nowa gwiazda. - Film, z którego pochodzi ta piosenka, miał się nazywać "Bracia Reno", ale sukces utworu skłonił producentów do zmiany tytułu na "Kochaj mnie czule" - wyjaśnia dziennikarka muzyczna Radiowej Jedynki.

Muzyk, który sprzedał ponad 600 milionów płyt, trzykrotny laureat nagrody Grammy, miał wielki wpływ na twórczość następnych pokoleń artystów, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Inspirowali się nim i Beatlesi i Stonesi, a na przełomie lat 50. i 60. Polska zyskała własnego "Elvisa Presleya"...

Maria Szabłowska opowiada także anegdotę o pewnym występie, na którym Król rock'n'rolla nie mógł powstrzymać się od śmiechu, i zdradza, co w "arii ze śmiechem" robiła mama Whitney Houston.

16 sierpnia minęło 38 lat od śmierci Elvisa Presleya.

***

Tytuł audycji: Niedziela z Jedynką

Prowadzi: Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna, autorka m.in. książki "Elvis. Amerykański sen")

Data emisji: 16.08.2015

Godzina emisji: 13.45

asz/jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem