X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W nauce "inność" jest pożądana

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 18:57
Wybitny naukowiec prof. Michał Żylicz zwraca uwagę na fakt, że dla nauki jest niezwykle ważne, aby współpracować z ludźmi z innych kultur, którzy wychowali się w inny sposób i mają zupełnie inną wyobraźnię.
Audio
  • Prof. Michał Żylicz o kondycji polskiej nauki i wpływie różnorodności na sukcesy naukowe (Na inny temat/Jedynka)
Doktoranci podczas pracy w laboratorium (zdjęcie ilustracyjne)
Doktoranci podczas pracy w laboratorium (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glowimages/East News

Są kraje, np. Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, w których tak dobiera się osoby odbywające staż po doktoracie, aby w poszczególnych zespołach byli ludzie z różnych państw i różnych kultur, bo jest to ważny element potrzebny do tego, aby dokonać wielkiego odkrycia. Profesor Żylicz pracował w takich zespołach w USA i uważa, że ta metoda się sprawdza. - Edukacja narzuca pewien sposób myślenia. Jeżeli jesteśmy inaczej wyedukowani, to mamy inne podejście - mówi gość Jedynki.

Na tym tle Polska odstaje. Michał Żylicz przyznaje, że do naszego kraju przyjeżdżają młodzi doktoranci z innych państw i zwracają uwagę na fakt, że jesteśmy społeczeństwem zamkniętym. - Są sytuacje, w których ci ludzie czują się bardzo źle. Nie mogą np. wynająć mieszkania w Krakowie, pokazując angielski paszport - podkreśla naukowiec.

Czytaj także w tym cyklu:
modzelewski karol 1200x660.jpg
Karol Modzelewski: nasza demokracja kuleje

W audycji poruszono też kwestie finansowania edukacji, awansu młodych naukowców, jakości polskiej nauki i jej miejsca w światowych rankingach. Mówiono o bezpowrotnej utracie utalentowanych ludzi, którzy po maturze wyjeżdżają na renomowane zagraniczne uczelnie i już nie wracają do kraju.

***

Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Justyna Dżbik-Kluge

Gość: prof. Maciej Żylicz (biolog molekularny, kierownik jednego z zakładów w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, szef Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 21.11.2015

Godzina emisji: 15.14

ag/iwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi, którzy dają impuls polskiej nauce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:21
"Impuls" to program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest realizacja innowacyjnych pomysłów i koncepcji o potencjale komercjalizacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacyjne metody w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 14:45
Docent Anna Wójcicka zajmuje się stworzeniem systemu prognozującego ryzyko zgonu z powodu raka tarczycy i jelita grubego, a także testami diagnostycznymi pozwalającymi wykrywać nowotwory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Nobel za pracę nad polimerami

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 11:00
Profesor Stanisław Penczek jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2015 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.
rozwiń zwiń