X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Siatkówczak - nowotwór złośliwy, który dotyka najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 23:51
- Trzeba słuchać rodziców, bo najlepiej wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Wczesne rozpoznanie oznacza mniej zaawansowaną chorobę i mniej intensywne leczenie - mówi lekarz prof. Bożena Dembowska-Bagińska.
Audio
  • Jakie są sposoby na leczenie siatkówczaka? (Eureka/ Jedynka)
Najczęstszym pierwszym objawem siatkówczaka jest w kolejności tzw. biała źrenica i zez. Jeśli pojawią się takie objawy, dziecko powinno być jak najszybciej zbadane w rejonie przez okulistę. Jeśli zlekceważy się taki objaw jak trwający od kilku miesięcy zez, to w momencie rozpoznania guz może wypełniać już całą gałkę oczną
Najczęstszym pierwszym objawem siatkówczaka jest w kolejności tzw. biała źrenica i zez. Jeśli pojawią się takie objawy, dziecko powinno być jak najszybciej zbadane w rejonie przez okulistę. Jeśli zlekceważy się taki objaw jak trwający od kilku miesięcy zez, to w momencie rozpoznania guz może wypełniać już całą gałkę ocznąFoto: amseaman via Foter.com / CC BY-ND

Siatkówczak, czyli nowotwór złośliwy gałki ocznej, występuje najczęściej u dzieci w wieku do dwóch lat. Pierwszymi objawami choroby są najczęściej biała źrenica i zez. Lekarz przyznaje, że każda choroba nowotworowa u dzieci jest chorobą rzadką. - Pierwszym objawem, który zauważają rodzice, jest biały blask z oka, co można zauważyć np. na zdjęciu z fleszem - wyjaśnia prof. Bożena Dembowska-Bagińska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Leczenie siatkówczaka jest dość długie i odbywa się z przerwami, jednak pracownicy kliniki dokładają wszelkich starań, by zarówno rodzice, jak i dzieci spędzili ten czas możliwie najlepiej. Specjalistka podkreśla, że największym grzechem zaniedbania jest bagatelizowanie problemu. - Jeśli jest zmiana i ewentualność nowotworu w gałce ocznej czy gdzie indziej, to będzie się ona powiększać i może powodować to, że dziecko nawet przestanie widzieć - mówi lekarz.

Czasami inny wygląd oka może świadczyć o nowotworze innego organu czy typu, np. ośrodkowego układu nerwowego. O tym, jakie są sposoby walki z siatkówczakiem i milowych krokach w leczeniu nowotworów u dzieci mówimy w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Bożena Dembowska-Bagińska (kierownik Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka), dr Wojciech Hautz (kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka), dr Marek Pędich (radiolog)

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spray na ból w stawie. Nowoczesne leczenie ortopedyczne

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 00:55
Nowe metody operacyjne w ortopedii sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe. - Chrząstka w sprayu jest galaretą, którą napylamy na ubytki stawów. Aplikacja wygląda jak psikanie sprayem po ścianie - mówi chirurg i ortopeda Grzegorz Sobieraj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanowłókna szansą dla chorych na osteoporozę

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 01:33
Zdaniem niektórych, wykonane z polimerów nanowłókna przypominają sznur z milionem pereł. - Rzeczywiście ich struktura może mieć taki kształt - przyznaje dr inż. Urszula Stachewicz.
rozwiń zwiń