more_horiz

Znakomity dowódca, mecenas i troskliwy ojciec. Jan III Sobieski

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 21:55
- Nazwisko Jana III Sobieskiego w Wiedniu jest powszechnie znane. Istnieje kilka miejsc, związanych z polskim królem z informacją, że znacząco pomógł ocalić miasto przed Imperium Osmańskim - mówi Konrad Pyzel z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Audio
  • Niezwykły portret króla Jana III Sobieskiego (Eureka/Jedynka)
Jan III Sobieski pod Wiedniem. Obraz Jana Matejki
Jan III Sobieski pod Wiedniem. Obraz Jana MatejkiFoto: Wikipedia Commons/domena publiczna

Polski król jest bohaterem wystawy, przygotowywanej przez wiedeńskie Belvedere we współpracy z polskimi muzeami rezydencjami - Zamkiem Królewskim na Wawelu, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie. Przez najbliższe tygodnie do 6 listopada w Antykamerze Króla, w najstarszej części rezydencji wilanowskiej, można oglądać wiedeński portret polskiego króla, pochodzący z kościoła na Kahlenbergu w Wiedniu.

- Wydawało się, że portret został namalowany za życia króla, ponieważ jest dobry i oddaje w znakomity sposób cechy charakteru Jana III, przez co można odnieść wrażenie, że malujący go artysta znał polskiego władcę osobiście. Dopiero po konserwacji i zbadaniu pigmentów okazało się, że płótno zawiera elementy nieznane w XVII wieku, więc jak się dziś sądzi powstał on najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVIII wieku - opowiada Konrad Pyzel.

Portret Jana III Sobieskiego z Kahlenbergu Portret Jana III Sobieskiego z Kahlenbergu

Kto mógł namalować obraz króla? Jakie zagadki kryje w sobie Kahlenberg? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Konrad Pyzel (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

Zobacz także

Zobacz także