more_horiz

Rola żywienia w terapii nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:21
W tłusty czwartek, święto łasuchów inaczej zwane zapustami, nie mówimy w Eurece o pieczeniu i jedzeniu kalorycznych pączków czy faworków. Jest jednak dużo o jedzeniu i dobrym odżywianiu, szczególnie w chorobie i procesie zdrowienia.
Audio
  • Jak odżywiać się w trakcie choroby? (Eureka/Jedynka)
Waga i tabela kalorii
Waga i tabela kaloriiFoto: shutterstock/Yuriy Golub

W audycji onkolog i dietetyk mówią co zrobić, by mimo występujących zaburzeń apetytu, nudności czy bólu w czasie walki z nowotworem, nie dopuścić do niedożywienia i jego niekorzystnego wpływu na przebieg leczenia. Utrata masy ciała nie powinna być normą. Komórki rakowe żeby rosnąć, zużywają energię organizmu, dlatego chorzy często chudną.

- Często lekarz jest zmuszony odroczyć leczenie lub odstąpić od leczenia ze powodu złego stanu odżywienia pacjenta - mówi doktor Tomasz Olesiński. Zwraca uwagę, że leczenie onkologiczne jest bardzo wyczerpujące. Z kolei dietetyk zauważa, że pacjenci onkologiczni mają przyśpieszoną  przemianę materii. Jeżeli dodać do tego stres związany z chorobą, to zdarza się, że pacjent bardzo traci na wadze, jeszcze przed postawieniem diagnozy.

Jak więc prawidłowo odżywiać organizm, by miał siłę w walce z chorobą? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Tomasz Olesiński (chirurg-onkolog z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie),  i  mgr Ewa Ceborska-Scheiterbauer (dietetyk z poradni "Food&Diet")

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem