more_horiz

Amerykanka na Kresach II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 19:10
Historia amerykańskiej dziennikarki i pisarki Virgilii Peterson, która poślubiła polskiego ziemianina Pawła Sapiehę i zamieszkała w siedzibie rodu w Siedliskach w ówczesnym województwie lwowskim. Opisała swoje życie w książce "Amerykańska Księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk".
Audio
  • Obserwacje Amerykanki życia arystokracji II Rzeczypospolitej (Eureka/Jedynka)
Okładka książki Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk
Okładka książki "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk"Foto: materiały prasowe/Karta

Virgilia przyjeżdża do Polski w 1933 roku. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje nadchodzącą wojnę oraz upadek państwa. Po wybuchu wojny wraca z dziećmi do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.

Virgilia i Paweł poznali się we Francji. Ona pojechała tam uczyć się francuskiego, on zgłębiał nauki ekonomiczne. Virgilia była już raz zamężna. - Młodzi szybko się w sobie zakochali i postanowili wziąć ślub - mówi Adam Safaryjski, historyk. Ale to nie było takie łatwe. Obie rodziny było przeciwne związkowi. Sapiehowie uważali, że amerykańska żona jest zbyt egzotyczna dla ich syna i jest między nimi zbyt wiele różnic, zaś rodzice Virgilii nie wierzyli, że Sapiehowie są autentycznymi arystokratami i uważali, że to jacyś oszuści. Zanim doszło do śluby minęło 9 lat i wreszcie w 1933 roku w Londynie związek został zawarty.

Virgilia poczyniła wiele obserwacji dotyczących życia arystokracji, które potem zamieściła w książce. - Ona zauważyła, że ta grupa, która w Warszawie wydaje przyjęcia jest stosunkowo mała, bo reszta siedzi na wsi i stara się zarabiać pieniądze - mówi Anna Mieszczanek, znawczyni polskiej arystokracji.

Jakie podobieństwo było między Virgilią i matką Pawła Matyldą? Czym Virgilia zajmowała się w rodowej siedzibie w Siedliskach? Jak postrzegała Polskę i jak potoczyły się losy Pawła i Virgilii Sapiehów? Co stało się z majątkiem w Siedliskach? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Anna Mieszczanek (autorka historycznego blogu o polskich ziemianach), Adam Safaryjski (ośrodek KARTA)

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem