more_horiz

Chemiczny pasjans. Czym jest w istocie tablica Mendelejewa?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:18
Jak pierwotnie wyglądała tablica Mendelejewa? Czy sny wpływały na odkrycia wielkich naukowców? Pierwszą próbę ułożenia pierwiastków występujących na ziemi według ich rosnących mas atomowych podjął jeden z niemieckich chemików w 1817 roku. 
Audio
  • Gość Jedynki opowiada o słynnych chemikach. (Eureka/Jedynka)
Układ okresowy pierwiastków opracowany przez Mendelejewa
Układ okresowy pierwiastków opracowany przez MendelejewaFoto: Pixabay

Jak w Starożytności rozumiano pojęcie pierwiastka? Ile pierwiastków wtedy odkryto? - Na samym początku były tak naprawdę cztery, zwane żywiołami, elementami. Później dodano jeszcze eter. Substancje traktowano, jako mieszaniny żywiołów w różnych proporcjach - wyjaśnia dr Marek Grzegorz Sawicki.

Dymitrij Mendelejew - rosyjski chemik 150 lat temu, w 1869 roku, opublikował pierwszy układ okresowy, w którym umieścił ponad 90 pierwiastków. Anegdota głosi, że długo nad nim pracował, i że układ przyśnił się mu, kiedy był pracą bardzo wyczerpany. Ułożył pierwiastki  na podstawie znajomości właściwości fizykochemicznych materii w  tzw. tablicę, która niebawem nazwana została jego nazwiskiem. - Szybko okazało się, że jego pomysł jest bardzo dobry, a ponadto pozwala na przewidywanie istnienia nowych pierwiastków - mówi gość audycji.

Mendelejew należał do grupy odkrywców pokładów węgla i rudy żelaza w Donbasie. Brał udział w uruchomieniu pierwszej rosyjskiej rafinerii. Został członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Jak wyglądała historia powstania tablicy z pierwiastkami? Jakie znaczenie miała ona zarówno w chemii jako dziedzinie nauki, jak i w codziennym życiu? Czy tablica Mendelejewa ma ustalony swój koniec?

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość:  dr Marek Grzegorz Sawicki (przyrodnik z II Liceum Społecznego im. Pawła Jasienicy , także z Akademii Sztuk Pięknych)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 19.05

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspansja niebezpiecznych gatunków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 21:04
Raki, wiewiórki, ryby. Kiedy podróżujemy, mamy okazję do podziwiania bogactwa różnych gatunków tych zwierząt. Czym grozi ekspansja terytorialna niektórych osobników?
rozwiń zwiń