more_horiz

100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 21:33
PCK jest najstarszą organizacją humanitarną w Polsce, która towarzyszyła nam w ważnych wydarzeniach historycznych jak I i II wojna światowa, odbudowa kraju, czy tworzenie nowych struktur i instytucji. 
Audio
18.01.2019. Konferencja prasowa z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, 18 bm. w Hotelu Bristol w stolicy
18.01.2019. Konferencja prasowa z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, 18 bm. w Hotelu Bristol w stolicyFoto: PAP/Tomasz Gzell

Z inicjatywy PCK powstały pierwsze stacje krwiodawcze. Ratownicy i wolontariusze pomagali poszkodowanym w czasie stanu wojennego, powodzi tysiąclecia i innych trudnych wydarzeń. Skąd wzięła się inicjatywa? - Ideę zapoczątkował Henri Dunant, widząc konających żołnierzy podczas bitwy pod Solferino. Uznał, że powinna powstać taka służba, która będzie miała na celu niesienie pomocy poszkodowanym nie tylko na wojnie, ale również w codziennym życiu - mówi dr Joanna Szymoniczek.

W audycji także o Międzynarodowej Służbie Poszukiwań (International Training Service - ITS) z siedzibą w Niemczech, która została założona przez aliantów w 1947 roku. Zajmuje się ona gromadzeniem dokumentacji dotyczącej ofiar nazistowskich prześladowań.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Katarzyna Jankowska

Gość: dr Joanna Szymoniczek (historyk)

Data emisji: 08.02.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Korboński - zasłużony działacz ruchu ludowego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 14:00
Od 1917 roku zasilał szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej, następnie brał udział w obronie Lwowa. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w ochotniczym pułku piechoty, w 1921 roku także w III powstaniu śląskim. Był prawnikiem, politykiem ruchu ludowego i działaczem Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dobrze znamy generała Hallera?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 10:23
"Generał Józef Haller i jego żołnierze" to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ekspozycja upowszechniania wiedzę o odzyskaniu niepodległości oraz popularyzuje postawy patriotyczne. W konkursie sprawdziliśmy naszą wiedze o tej postaci, jej życiu i szlaku bojowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królewiec - miasto dwóch totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 21:00
W książce "Miasto utracone" Michael Wieck, niemiecki skrzypek z Królewca, opisuje mechanizmy oddziaływania władzy na społeczeństwo i ich wpływ na życie codzienne. O losach Wiecka i historii Królewca opowiadają prof. Robert Traba z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Anna Richter z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń