X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy przed Wielkim Wybuchem była nicość?

Ludzie od zawsze zastanawiali się, co miało miejsce przed narodzinami wszechświata. Powstała teoria, że wcześniej istniała nicość. Ale czy można ją w jakiś sposób określić lub wyliczyć? Czy jakaś forma istnienia poprzedzała Wielki Wybuch?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Reinhold Wittich
O Audycji

Stephen Hawking - słynny brytyjski astrofizyk uważał, że nie było niczego. Obecne teorie kosmologiczne mówią, że około 14 mld lat temu przed Wielkim Wybuchem nie było czasu, ani przestrzeni. Z kolei inni badacze twierdzą, że Wielki Wybuch był tylko etapem istnienia wszechświata, który przeszedł z fazy kurczenia się do fazy rozszerzania. Co na ten temat sądzi nasz ekspert? - Teoria o nicości jest absurdalna, bo żeby zaistniała chociażby próżnia, to musiały wcześniej istnieć prawa fizyki - wyjaśnia fizyk Krzysztof Meissner.

Jak wyglądają badania mające ustalić, co poprzedzało wszechświat? Czy jesteśmy w stanie stwierdzić, co było przed Wielkim Wybuchem? Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Krzysztof Meissner (wybitny polski fizyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który współpracując z Sir Roger'em Penrose'm udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Playlista