X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Okręty pełne złota pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:10
W ciągu ostatnich stu lat na świecie zatonęło ponad 2,1 tys. statków. Brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Lloyd uważa, że w ich ładowniach znajduje się 20 procent światowych zasobów złota, jakie kiedykolwiek wydobyto. 
Audio
  • Co skrywają ładownie zatopionych okrętów? (Eureka/Jedynka)
Krążownik Admirał Nachimow
Krążownik "Admirał Nachimow"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Spośród  wielu okrętów, które zatonęły na morzach i oceanach od połowy XIX wieku do czasów II wojny światowej jest kilka cieszących się szczególnym zainteresowaniem i sławą. Wspomnieć należy np. brytyjski parowiec "Czarny Książę", czy niemiecki krążkownik "Magdeburg". W ich ładowniach miał ponoc znajdować sie złoty kruszec. Jego poszukiwanie przyniosło wiele ofiar i straconych fortun.

Kmandor Witold Kustra uważa, że najciekawsza historia wiąże sie z klęską rosyjskiej floty w wojnie z japonią w 1905 roku pod Ciuszimą. Na dno poszło 27 rosyjskich jednostek, w tym opancerniki i krążowniki, w ładowniach których - być może - były zapasy złota. W końcu flota musiała czymś płacić za zaopatrzenia podczas długiego rejsu z Morza Bałtyckiego na wschód Azji i wypłacać marynarzom żołd.

- Krążownik "Admirał Nachimow" był jednostka flagową Drugiej Eskadry - wyjaśnia gość Jedynki. sceptycznie podchodzi do legendy mówiącej, że na krążowniku było 30 ton złota. - To fizycznie niemożliwe - podkreśla.

Czy okręty leżące na dnie zostały spenetrowane przez Rosjan w czasach ZSRR? A jaka była rola Rosjan w zatopieniu przez Niemców HMS "Edynburg", który wiózł rosyjskie złoto do USA? Dlaczego rosyjska osłona odpłynęła? Co było cenniejsze od złota na pokładzie niemieckiego krążownika "Magdeburg"?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: komandor dr inż. Witold Kustra (kierownik Zakładu Strategii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej)

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rapa Nui. Rajskie muzeum pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 20:20
Park Narodowy Rapa Nui wpisany jest w światowe dziedzictwo UNESCO. To maleńki skrawek lądu, gdzie mieszkańcy wykuwali zagadkowe posągi, które ustawiali na brzegu wyspu. Co skrywają w sobie owiane tajemnicą posągi Wyspy Wielkanocnej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 21:05
Archeolodzy odnaleźli w jaskini najstarsze szczątki człowieka z ziemii polskich - dwa paliczki ze szkieletu ludzkiego dziecka. Drobne kosteczki liczą sobie 115 tysięcy lat i budzą ogromną antropologiczną sensację. Na jakiej podstawie odkrywcy stwierdzają, że szczątki należały do neandertalczyka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie prywatne królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:30
Królowa Wiktoria - z pochodzenia Niemka - przez 63 lata panowała nad imperium, nad którym "słońce nigdy nie zachodzi". Miała dziewięcioro dzieci, a jej potomkowie i krewni zdominowali europejskie dynastie i do dziś panują w sześciu krajach.
rozwiń zwiń