X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polskie wojsko na Wschodzie po 1917 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 20:23
Po upadku caratu w 1917 roku realne stały się nadzieje na utworzenie polskiego wojska. Nastąpiła wówczas wielka mobilizacja Polaków z Syberii, o czym pisze we wspomnieniach Stanisław Dobrowolski, który działał z ramienia Polskiej Organizacji Werbunkowo-Agitacyjnej. 
Audio
Marszałek Józef Piłsudski dekoruje oficerów 30 Dywizji Piechoty, weteranów byłej Brygady Syberyjskiej w drugą rocznicę powrotu do Polski
Marszałek Józef Piłsudski dekoruje oficerów 30 Dywizji Piechoty, weteranów byłej Brygady Syberyjskiej w drugą rocznicę powrotu do PolskiFoto: NAC

Rok 1917 był w Rosji rokiem wielkiego zamieszania. Najpierw doszło do rewolucji burżuazyjnej, a na jesieni do rewolucji bolszewickiej. Na tworzenie odrębnych oddziałów polskich zgodził się rząd utworzony po pierwszej rewolucji.

- Zgodzono się na wyłączenie Polaków z armii carskiej i tworzenie wydzielonych, polskich oddziałów - mówi profesor Janusz Odziemkowski. W sumie powstają trzy korpusy, do których wstąpiło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Zostały one rozwiązane w 1918 roku, kiedy bolszewicy i Niemcy porozumieli się, aby rozwiązać polskie wojsko.

Jakie były losy polskich oddziałów i jaki ich szlak bojowy?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: prof. Janusz Odziemkowski (UKSW)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 19.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna polsko-rosyjska z lat 1919-1920

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 19:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" porozmawiamy o wojnie polsko-rosyjskiej z lat 1919-1920. Wojna Polski z Rosją sowiecką rozpoczęła się sto lat temu - 14 lutego 1919 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marynarka Wojenna wśród pińskich bagien

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 18:14
W tym odcinku audycji "Swiat Kresów" przypomnamy historię niezwykłej formacji wojskowej z okresu II Rzeczpospolitej, która powstała i działała na ziemiach kresowych.
rozwiń zwiń