X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dlaczego Maria Augusta Nepomucena nie wyszła za mąż?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 11:58
3 maja pochylamy się nad tekstem konstytucji uchwalonej 228 lat temu. Ustęp dotyczący przywrócenia monarchii dziedzicznej w Polsce wydaje się szczególnie istotny. To zapis zwykle pomijany w dyskusjach o Konstytucji 3 maja.
Audio
  • Maria Augusta Nepomucena. Kto uniemożliwiał jej zamążpójście? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W Konstytucji 3 maja znalazł się zapis: "Doznane klęski bezkrólewiów, periodycznie rząd wywracających (…) wskazały roztropności naszej oddanie tronu Polskiego prawem następstwa. Stanowimy przeto, iż (…) elektor dzisiejszy saski w Polszcze królować będzie. Dynastia przyszłych królów Polskich zacznie się na osobie Fryderyka Augusta". - Wydaje mi się, że mamy do czynienia ze zbiorowym inicjatorem tego pomysłu. Mogli to być prawdopodobnie przedstawiciele rodu Krasińskich - powiedziała w audycji prof. Urszula Kosińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Co zadecydowało o tym, że to właśnie dynastia Wettinów miała panować po śmierci Stanisława Augusta, skoro elektor saski Fryderyk August I miał tylko córkę Marię Augustę Nepomucenę? Kogo zamierzano przeznaczyć jej na męża? Dlaczego ostatecznie infantka Maria Augusta Nepomucena pozostała w stanie panieńskim? Kto blokował jej zamążpójście? 

O tym w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Urszula Kosińska (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 19.07

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń