X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nauka, której przedmiotem jest badanie flag narodowych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 10:33
– Weksylologia to nauka, która zajmuje się badaniem znaczenia i historii sztandarów, chorągwi, proporców – tłumaczył w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Jasieński, weksylolog.
Audio
Flaga Polski
Flaga PolskiFoto: ZbigniewB/Pixabay

Za twórców tej nauki uważa się Karla Fachingera i Ottfrieda Neubeckera z Niemiec, E.M.C. Barraclougha i Williama Cramptona z Wielkiej Brytanii oraz Whitney Smitha ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie ten ostatni wprowadził termin "weksylologia". 

Jak tłumaczył drugi z gości audycji weksylolog Andrzej Bebłowski, barwy polskiej flagi narodowej pochodzą z herbu państwowego. Natomiast sam polski herb państwowy Orzeł Biały sięga czasów Przemysła II, z 1295 r. – To Przemysł II ogłosił, że tak będzie wyglądał herb całego państwa – powiedział Bebłowski.

Jakie są reguły konstrukcji flagi i kto o nich decyduje? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również przypomnieliśmy wydarzenia historyczne, w których flaga odegrała wyjątkowe znaczenie, mówiliśmy o miejscu flagi w poezji i literaturze, wyjaśniliśmy różnice między flagą a banderą.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Krzysztof Jasieński i Andrzej Bebłowski (weksylolodzy)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 19.07

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barwy narodowe Polski. Dlaczego biel i czerwień?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 20:13
Dr Adam Buława - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, na antenie Jedynki wyjaśnia, dlaczego flaga Polski ma barwy biało-czerwone i jakie wydarzenia historyczne przyczyniły się do tego, że od lat jesteśmy związani jako naród z tymi właśnie barwami. 
rozwiń zwiń