X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Roboty otrzymują coraz bardziej odpowiedzialne i skomplikowane zadania

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 19:10
Wojsko, medycyna, astronomia, geologia - to tylko niektóre z dziedzin, w których roboty odgrywają coraz bardziej znaczące role. Są tacy, którzy widzą w tym zagrożenie i snują apokaliptyczne wizje i teorie, według których ludzkość czeka niechybna zagłada z rąk wyposażonych w sztuczną inteligencję humanoidalnych maszyn.
Audio
Drony coraz częściej wspomagają rolników w pracach polowych.
Drony coraz częściej wspomagają rolników w pracach polowych.Foto: Dariusz Kwiatkowski

Inni, przyjaźnie nastawieni do robotyki, dostrzegają w niej aspekty postępu i naturalnego efektu ciągłego rozwoju cywilizacji. Ten rozwój stwarza szanse na przełomy w medycynie, możliwość dotarcia do miejsc dotąd niedostępnych, np. w wybranych polach operacyjnych, czy też pozwala poprawiać jakość życia człowieka.

W studiu radiowej Jedynki pojawiły się mobilne roboty i drony, a postęp w dziedzinie robotyki w XXI wieku jest kolosalny i dotąd pozostawał w sferze wyobraźni pisarzy science fiction. Czy tego chcemy, czy nie - robotyczne rozwiązania mają i będą miały coraz większy wpływ na nasze życie.

Mariusz Sand i Daniel Białek - instruktorzy robotyki - opowiadają o niedawnym światowym biegu ulicznym Wings for Life World Run, w którym uczestniczyli zawodnicy w egzoszkieletach. To taki garnitur, który wspomaga możliwości ruchowe człowieka, pozwalając osobom niepełnosprawnym bądź sparaliżowanym się poruszać. Jeszcze niedawno byłoby to niemożliwe.  

W audycji zaprezentowano w studiu Jedynki robota i drona. Mówiono również o zajęciach robotyki i zajęciach z dziećmi, podczas których specjalnie skonstruowane zestawy robotyczne pozwalają zgłębiać tajniki biologii, geografii, astronomii czy fizyki.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Jan Engelgard (Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 19.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony coraz powszechniejsze: "mogą liczyć z powietrza nawet pojedyncze drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 10:50
W Katowicach powstał i jest rozbudowywany Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, zorganizowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ma to związek z upowszechnianiem się dronów w różnych dziedzinach, nie tylko związanych z gospodarką.
rozwiń zwiń