X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:00
Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej trzeba było poczekać do początku XX wieku.
Audio
  • 100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej  trzeba było poczekać do początku  XX wieku. Jej twórcy, działający w trzech zaborach, odwoływali się do wcześniejszych osiągnięć ojca polskiej geologii - Stanisława Staszica. Wśród nich byli: Ludomir Sawicki, Józef Morozewicz, Czesław Kuźniar, Stanisław Małkowski, Stanisław Kontkiewicz i Władysław Szajnocha. Temu ostatniemu zawdzięczamy inicjatywę powołania Państwowego Instytutu Geologicznego.

Instytut został uruchomiony 7 maja 1919 r., prawie pół roku od odzyskania przez Polskę niepodległości, w momencie zawziętych walk z Ukraińcami o Lwów. O historii i geologicznych sukcesach na przestrzeni 100 lat opowiedzieli na antenie radiowej Jedynki dr hab. inż. Przemysław Borkowski - zastępca dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju i dr Adam Mydłowski - zastępca dyrektora PIG-PIB ds. ogólnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. inż. Przemysław Borkowski (zastępca dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju), dr Adam Mydłowski (zastępca dyrektora PIG-BIB ds. ogólnych).

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 19.05

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Latające gady, czyli paleontologiczne odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 20:45
Znaleziska paleontologiczne są rzadkością w Europie. Najciekawszych odkryć śladów życia z przeszłości dokonano w Górach Świętokrzyskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonardo da Vinci - geniusz, który o kilkaset lat wyprzedził swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 19:45
Był nie tylko malarzem. Miał rozległe zainteresowania: architektura, matematyka, anatomia, filozofia, muzyka. Był także genialnym wynalazcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

23. Piknik Naukowy "My i Maszyny". Jakie atrakcje czekają na miejscu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 16:48
W "Czterech porach roku" dowiedzieliśmy się co kryję się pod nazwą 23. edycji Pikniku Naukowego "My i Maszyny", jakie atrakcje czekają na małych, przyszłych naukowców i jakie niespodzianki Polskie Radio przygotowało dla dorosłych.
rozwiń zwiń