X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Naukowcy chcą "złapać" ciemną materię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:00
Dowiedzieliśmy się, że ciemnej materii jest we Wrzechświecie kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas. Dr Sebastian Trojanowski, który obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii opowiedział w "Eurece" jak można "złapać" ciemną materię.
Audio
  • Rozmowa z gościem Jedynki o badaniach "ciemnej materii" (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Jurik Peter
Tytuł Eureka 2019/05/28 19:00
Prowadzący Truszczak Dorota
Opis

28.05.19 EUREKA - aut.Dorota Truszczak Dr Sebastian Trojanowski z Zakładu Fizyki Teoretycznej Narodowego Centrum Badań Jądrowych będzie gościem Jedynki. Obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii, gdzie planuje wyjątkowy w skali świata eksperyment, aby "złapać ciemną materię", której jest ponad 25 procent, a zatem kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas (ok. 5 procent). Jeszcze nikomu nie udało się uchwycić "tego niewidzialnego". Dr Trojanowski wraz z kilkoma fizykami z różnych krajów przygotowuje projekt FASER , czyli międzynarodowy eksperyment w LHC - wielkim zderzaczu cząstek, największej maszynie do badań fizycznych na świecie. LHC jest w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą, gdzie zostanie zbudowana instalacja - multidetektor do poszukiwania długożyciowych cząstek powstających w zderzeniach LHC i mogących być sygnałem istnienia ciemnej materii. Jeżeli uda się to co zostało zaplanowane to będzie przełomowe odkrycie w historii nauki.

Goście Sebastian Trojanowski
Playlista
Tagi

Czytaj także

100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:00
Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej trzeba było poczekać do początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 17:25
1 września 1939 roku, nad ranem, na falach Polskiego Radia zabrzmiały słowa Zbigniewa Świętochowskiego, który poinformował słuchaczy o napaści Niemiec na Polskę. Symbolami tamtego września pozostaną bohaterskie walki polskich żołnierzy i ludności cywilnej z przeważającymi siłami armii niemieckiej.
rozwiń zwiń