X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zygmunt Janiszewski. Twórca programu polskiej szkoły matematycznej

Zygmunt Janiszewski - inicjator i twórca programu polskiej szkoły matematycznej, współtwórca pierwszego w świecie wyspecjalizowanego czasopisma matematycznego "Fundamenta Mathematicae". Jakim człowiekiem był Zygmunt Janiszewski i czego dokonał w imię matematyki?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / geralt
O Audycji

W dwudziestoleciu międzywojennym znane na świecie stały się wyniki prac Lwowskiej Szkoły Matematycznej, której współtwórcą był Stefan Banach, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych oraz Hugo Steinhaus, uznawany za ojca i patrona matematyki stosowanej w Polsce. To czasy rozkwitu także szkoły warszawskiej, której wybitnym przedstawicielem był Zygmunt Janiszewski - inicjator i twórca programu polskiej szkoły matematycznej, współtwórca pierwszego w świecie wyspecjalizowanego czasopisma matematycznego "Fundamenta Mathematicae". - Był niezwykle skromnym człowiekiem i zarobione pieniądze przeznaczał na edukację biednych dzieci - mówi prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego

W 1917 roku w polskim czasopiśmie naukowym "Nauka Polska" ukazał się jego artykuł "O potrzebach matematyki w Polsce", który zainicjował polską szkołę matematyczną. Początki tej szkoły w Roku Matematyki przypomniała wystawa, która w maju została zorganizowana w Senacie RP. 

Senat RP ogłosił rok 2019 Rokiem Matematyki "w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa". 2 kwietnia 1919 roku w gmachu Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego 16 wybitnych matematyków założyło Towarzystwo Matematyczne w Krakowie, przekształcone później w Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Co powstało dzięki Zygmuntowi Janiszewskiemu w Polsce, która odzyskała niepodległość? Jakim prywatnie był człowiekiem? Na czym zależało mu najbardziej? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Przygotowała: Dorota Truszczak

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A


Playlista
  • Winehouse Amy, - You Know I'm No Good
  • Możdżer Leszek, - 10 łatwych utworów na fortepian Już gram