X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
Audio
  • Paradontoza prowadzi do Alzheimera (Eureka/Jedynka)
Czyszczenie zębów
Czyszczenie zębówFoto: Patryk Kuniszewicz/Polskie Radio

Nieleczona paradontoza prowadzi dalej do wielu przykrych konsekwencji jak: zanik kości wyrostka zębowego i utraty podparcia zębów. Co to oznacza w praktyce? Zęby zaczynają się ruszać i mogą nawet wypaść.

Udowodniono, że bakteria porphyromonas gingivalis za swój teren bytowania nie wybiera tylko jamy ustnej i dziąseł, ale też doskonale migruje po całym organizmie wnikając do komórek nabłonka czy mięśni. Wysokie stężenie tej bakterii znaleziono również w płytce miażdżycowej, będącej odpowiedzialnej nie tylko za choroby serca, ale i za otępienie miażdżycowe z powodu niedokrwienia mózgu. Jaki jest skutek bytowania tej bakterii w naczyniach? Zmniejsza się przepływ krwi w zawężonych naczyniach krwionośnych, co powoduje obumieranie neuronów w mózgu i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pacjenta. I rozpoczyna się choroba Alzheimera

Profesor Jan Potempa z Wydziału Biochemii i Biotechnologii UJ wraz ze swoim zespołem udowodnił, że to właśnie te bakterie zaburzają reakcję obronną organizmu człowieka, a to pierwszy krok do początków Alzheimera.

- Zaczyna się od nieumycia zębów i osadzania się płytki nazębnej, która na początku nie jest szkodliwa i żeby ją usunąć wystarczy dobrze umyć zęby - mówi ortodonta, dr Urszula Jarosz.

Jak uchronić się przed paradontozą? Na co zwracać uwagę w dbaniu o uzębienie i prawidłową higienę jamy ustnej? Czy mycie zębów wystarczy, żeby zwalczyć porphyromonas gingivalisbakterię? Jakie choroby wywołują jeszcze bakterie odpowiedzialne za paradontozę?.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Urszula Jarosz (protetyk, implantolog i ortodonta)

Data emisji: 27.06.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na czym polega udar mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 16:20
- Udar jest bardzo rzadko chorobą samą w sobie, on wynika z jakiejś przyczyny - mówi prof. Dariusz Zbigniew Dudek z Collegium Medicum UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 18:30
- Nie każdy pacjent, który ściera swoje zęby, ma bruksizm - wyjaśnia dr Krzysztof Łoza, stomatolog. - Z bruksizmem boryka się ok. 8-10% Polaków - dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgryz to nie tylko piękny uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 13:50
Wady zgryzu są najczęściej dziedziczone, ale też mogą być skutkiem nieprawidłowych nawyków z dzieciństwa, jak ssanie smoczka czy zbyt długie picie mleka z butelki.
rozwiń zwiń