X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyjątkowe, polskie światłowody

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:16
Tradycyjne światłowody są tak konstruowane, żeby nie były podatne na czynniki zewnętrzne. W końcu nikt nie chciałby, żeby podczas burzy skakał mu obraz w telewizorze. Polscy naukowcy skonstruowali światłowody o zupełnie innych właściwościach, mogące znaleźć zastosowanie dosłownie w każdej dziedzinie.
Audio
  • Polskie wyjątkowe światłowody (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Kabel światłowodu
Kabel światłowoduFoto: shutterstock/cigdem

Polskie światłowody mają zupełnie inne zadanie. - My chcemy wykorzystać światłowód, żeby on mógł zmierzyć co się dzieje, czyli żeby on mógł wiedzieć o tym, że zmieniają się czynniki zewnętrzne - mówi dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski. Podkreśla, że te światłowody, podobnie jak elektronika, mogą być wykorzystywane wszędzie. Trzeba tylko wymyśleć, gdzie i do czego mogą się przydać od medycyny po loty w Kosmos.

Niezwykle precyzyjne polskie czujniki światłowodowe pozwalają na uzyskanie ogromnej ilości informacji równoważnej 100 tys. pojedynczych czujników elektronicznych oraz jednoczesną kontrolę stanu każdego czujnika.

Maciej Nowakowski wyjaśnia, do jakich odbiorców producenci chcą dotrzeć, zwłaszcza, że dysponują zarówno pojedynczymi czujnikami, jak również całymi systemami czujników. - Na przykład do monitorowania infrastruktury krytycznej, czyli gazociągów, rurociągów, zbiorników - mówi. Dają też możliwość kontrolowania temperatury, drgań i odkształceń, a które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i w medycynie. Takie czujniki na bieżąco i dużą dokładnością mogą odczytywać stan techniczny, naprężenie i inne parametry, które decydują o bezpieczeństwie użytkowania na przykład konstrukcji budynków, torów kolejowych, rurociągów, czy sieci wysokiego napięcia.

Monika Kazimierczak wyjaśnia z kolei, do jakich celów mogą być użyte światłowody w medycynie.

W jakim zakresie temperatur mogą pracować polskie czujniki? Do czego jeszcze można wykorzystać system światłowodów? Co to jest internet rzeczy i przemysł 4.0, który będzie możliwy dzięki polskim światłowodom? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski (prezes firmy InPhoTech), mgr inż. Monika Kazimierczak (specjalista ds. projektów edukacyjnych z Klastra Fotoniki i Światłowodów), Maciej Nowakowski (manager z działu Rozwoju Biznesu InPhoTech)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 19.07

ag
Czytaj także

Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układy złożone i ich zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 19:58
W lutym 2019 roku w Zakopanem odbędzie się międzynarodowa konferencja "Winter Workshop on Complex Systems 2019" poświęcona badaniom z zakresu układów złożonych. To nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, której odkrycia znajdują zastosowanie w wielu sferach życia - w nauce (m.in w fizyce, biologii, geografii, geofizyce i socjologii), w ekonomii, statystyce i w medycynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieci neuronowe naśladują ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:05
Ludzki mózg to ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie - składa się z ponad 86 miliardów komórek, a każda z nich może mieć nawet kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. 
rozwiń zwiń